Gdzie ci mężczyźni?

Gmina Dubienka po raz kolejny zrezygnowała z udziału w Turnieju Gmin „Między nami sąsiadami”. Tym razem nie brakowało już pieniędzy na składkę, ale chętnych do konkurencji sportowych, zwłaszcza do tych, gdzie liczy się siła i kondycja.

W Turnieju Gmin „Między nami sąsiadami” co roku uczestniczą gminy członkowskie Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Chełmskiej”: Wojsławice, Horodło, Kamień, Dorohusk, Dubienka, Białopole, Leśniowice, Żmudź. W tym roku gospodarzem planowanej w lipcu imprezy jest Horodło w powiecie hrubieszowskim. Wójtowie od jakiegoś czasu werbują radnych, sołtysów i mieszkańców ze swoich gmin do udziału w poszczególnych konkurencjach sportowych m.in. przeciągania liny, dojenia sztucznych krów, przerzucania kół od kombajnu. Jedni mają poczucie humoru i taka zabawa im odpowiada, inni unikają tego typu występów przed publicznością w obawie przed kompromitacją. Większość gmin ma swoich reprezentantów, specjalizujących się w konkretnych konkurencjach, w których od lat występują. Ale nie można tego powiedzieć o gminie Dubienka, której przedstawiciele po raz kolejny zrezygnowali z udziału w turnieju. W poprzednich latach Waldemar Domański, wójt gminy Dubienka, tłumaczył, że to kwestia składki, którą każda z gmin uczestniczących w konkursie musi zapłacić. Chodziło o 1400 zł. Wójt Domański wyjaśniał, że dla innych to może niewiele, ale w przypadku Dubienki, która finansowo kiepsko przędła – liczy się każda złotówka. W tym roku gminę stać już na uiszczenie składki, ale pojawił się kolejny problem. Brakuje chętnych do poszczególnych konkurencji, zwłaszcza tych, w których ważna jest siła mięśni i kondycja. Zdarzało się ponoć w poprzednich latach, że do jednej z takich dyscyplin gmina Dubienka była w stanie wystawić jednego uczestnika, a potrzeba było ich pięciu. Efekt był taki, że samorząd tracił punkty i zajmował końcowe pozycje w rankingu. Taka sytuacja zniechęca.
– Kwestie organizacyjne zdecydowały, że w tym roku też nie zgłosiliśmy akcesu do uczestnictwa w turnieju – przyznaje wójt Domański. – Szukałem uczestników, którzy wzięliby udział w zmaganiach konkursowych, ale brakuje chętnych do niektórych konkurencji. (mo)