Gdzie po słońce i relaks?

Grecja i Hiszpania – to najczęściej wybierane w tym roku kierunki zagranicznych wakacyjnych wyjazdów świdniczan. Mieszkańcy miasta i powiatu równie chętnie, choć nieco rzadziej, niż w latach ubiegłych, na urlop wyjeżdżają do Turcji i Egiptu.


Jeszcze do niedawna Egipt, Tunezja i Turcja należały do ulubionych kierunków podróży Polaków. Egzotyczne krajobrazy, gwarancja dobrej pogody i przystępne ceny przyciągały w tamte rejony także wielu świdniczan. Jednak zagrożenia terrorystyczne i inne niebezpieczne sytuacje z ostatnich miesięcy, a także ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych powodują, że zainteresowanie wyjazdami w tamte rejony spadło.
– Zainteresowanie Egiptem u nas rzeczywiście jest mniejsze – przyznaje Janusz Orzechowski z Agencji Turystycznej „Etna” w Świdniku. – Jeśli chodzi o Turcję, to można powiedzieć, że powoli się rozkręca, choć pewnie trudno jej będzie wrócić do takiego zainteresowania, jakie było przed trzema, czy czterema laty. Wówczas do Turcji z Polski tygodniowo wylatywało ok. 100-150 samolotów. Teraz, jeśli tyle wyleci w ciągu pół roku, to będzie dobry wynik.
Jak wynika ze statystyk „Etny”, w tym roku mieszkańcy Świdnika i powiatu świdnickiego na zagraniczny urlop wybierają najchętniej Grecję i Hiszpanię.
– Do najczęściej wybieranych kierunków turystycznych należą obecnie greckie wyspy – np. Kreta, Rodos, czy Zakynthos. Każda wyspa jest trochę inna i każdą warto odwiedzić. Jest w czym wybierać. W sumie możemy zorganizować wyjazd na greckich 17 wysp – dodaje J. Orzechowski.
Izabela Wójcik z Biura Podróży „Blue Holidays” w Świdniku potwierdza, że świdniczanie chętnie wypoczywają w Grecji, ale także na administracyjnie hiszpańskich, choć leżących na północny zachód od wybrzeży Afryki, Wyspach Kanaryjskich. W ofercie biura znajdziemy również wyjazdy do Chorwacji, Czarnogóry, Bułgarii, czy na Sycylię.
– Nie zauważamy, aby zainteresowanie Turcją czy Egiptem było mniejsze. Znaczenie pewnie ma też czynnik ekonomiczny. Tygodniowy wypoczynek dla czteroosobowej rodziny w fantastycznym hotelu w Egipcie to koszt około 8-10 tys. zł. Taki sam wyjazd do hotelu w podobnym standardzie na którejś z greckich lub hiszpańskich wysp może kosztować nawet dwa razy tyle – dodaje I. Wójcik. (w)