Gdzie się podziać z rakiem?

Niby jest lepiej, a Narodowy Fundusz Zdrowia oczekuje od szpitali, by te z własnych środków kredytowały programy lekowe, teoretycznie w sposób nielimitowany finansowane przez NFZ. Fundacja Onkologiczna ALIVIA twierdzi, w oparciu o dane m.in. lubelskiego SPSK nr 4, że w efekcie bez dostępu do ratującej życie kuracji pozostaje nawet 60 chorych na raka.


Urzędnicy upierają się, że chodzi najwyżej o kilku chorych, ale i dla nich znajdzie się miejsce w innych szpitalach. Na pacjentów padł blady strach przed wypadnięciem z kolejki leczenia.

Ministerstwo i NFZ zaprzeczają, jakoby było „aż tak” źle, jednak przyznają, że póki co, na zwiększenie finansowania, postulowane przez SPSK nr 4 (i to od 10 miesięcy!) nie ma na razie szans. Szpital podnosił, że kolejka do programu, wynosi właśnie 60 osób, a brakuje co najmniej 13 mln zł. Według danych Funduszu zapisane formalnie są tylko trzy osoby, te zaś mogą zostać przyjęte to Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, które zadeklarowało pomoc. Podobnie spokojni mają być i inni oczekujący na terapię – zapewnia dyrektor oddziału NFZ, Karol Tarkowski.

Chodzi o skutki zmian na listach refundacyjnych leków, na których znalazły się nowe medykamenty, jednak bez pieniędzy koniecznych na pokrycie dodatkowych wydatków. W efekcie zabrakło także środków na programy lekowe, w tym ten realizowany przez szpital przy Jaczewskiego, a skierowany na walkę z nowotworem płuc. – To niesłychany skandal. Minister zdrowia wydawał decyzje refundacyjne bez zapewnienia finansowania dla zakupu leków. Cała skala tego patologicznego zjawiska jest zresztą jeszcze nieznana – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej ALIVIA.

Wiadomo jednak, że opóźnienia w zwrocie szpitalom środków za programy sięga dwóch lat, to zaś grozi płynności tych placówek. Jeśli zaś dodatkowo pieniądze się pojawią i pójdą na spłatę wcześniejszych zobowiązań, zmniejszy to z kolei szanse na zwiększenie wyceny realizowanych na bieżąco świadczeń i regulowanie nadwykonań. Jakby nie szarpnąć postrzępionej kołdry medycznych finansów – zawsze coś wystaje… TAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here