Gdzie stanie lokomotywa?

PKP potwierdza, że Rejowiec stara się o budowę stacji na terenie ich gminy. A mieszkańcy pytają o dokładną lokalizację przyszłego przystanku, bo tory przez miasteczko nie biegną.

Niedawno pisaliśmy, że burmistrz Rejowca stara się o budowę stacji kolejowej w gminie. Miałoby to ułatwić mieszkańcom miasteczka korzystanie z kolei. Teraz, żeby dostać się np. do Lublina, muszą najpierw dotrzeć do dworca PKP w sąsiednim Rejowcu Fabrycznym. A to kilka kilometrów. – Po co, skoro tory kolejowe biegną prawie przez nasze miasteczko? – mówił Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca.

Starania gminy o zlokalizowanie stacji potwierdziło nam właśnie PKP. – Władze miasta Rejowiec zabiegają o budowę nowego przystanku kolejowego w Rejowcu na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk. Propozycja lokalizacji nowego przystanku została zgłoszona i uwzględniona w Koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Koncepcja stanowi podstawę do przygotowania dokumentacji przedprojektowej tzw. studium wykonalności, które pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie ewentualnej budowy – informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie.

Niestety, PKP nie jest w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie powstanie stacja. A mieszkańcy zastanawiają się, w którym dokładnie miejscu miałby powstać przystanek, bo przez sam Rejowiec tory nie biegną. – Zaproponowaliśmy lokalizację na wysokości osiedla tzw. „Manhattanu”, naprzeciwko cmentarza komunalnego – mówi T. Górski. – To administracyjnie pogranicze Rejowca i Wólki Rejowieckiej. Zadeklarowaliśmy, że wybudujemy drogę do przystanku, miejsca parkingowe i oświetlenie. Spróbujemy spotkać się jeszcze we wrześniu z przedstawicielami PKP i dowiedzieć, kiedy byłaby możliwa budowa przystanku. (bf)