Geniusz z Lublina

W poniedziałek 10 października br. Kamil Wroński odbierze symboliczny indeks i legitymację studencką Politechniki Lubelskiej. Tym samym zostanie najmłodszym „studentem” w Polsce. Jednocześnie jest uczeniem 4 klasy szkoły podstawowej.
Chłopiec będzie chodził na wybrane zajęcia ze studentami I i II roku na kierunku mechatronika. Uczelnia zaproponowała mu następujące przedmioty: fizyka, matematyka, robotyka, techniki wytwarzania i montażu.
Przygodę z lubelską uczelnią techniczną Kamil rozpoczął w marcu 2016 r.
– Ze względu na wiek chłopca program zajęć był dobierany elastycznie. Chcieliśmy, aby najpierw oswoił się z uczelnią, poznał wykładowców, zobaczył nasze laboratoria i zlokalizowane w nich nowoczesne urządzenia badawcze. Po rozmowach z rodzicami Kamila doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie objąć chłopca indywidualnym programem kształcenia – mówi prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.
Chłopiec uczęszczał na zajęcia z podstaw programowania sterowników PLC Siemens S7-1200, mechatroniki i matematyki. Zajęcia trwały ok. 6 godzin tygodniowo.

– Kamil dał się poznać jako inteligentny młody człowiek, z ciekawością chłonący wiedzę, którą później potrafił wykorzystać do realizacji swoich elektronicznych projektów – informuje dr inż. Przemysław Filipek z Wydziału Mechanicznego PL. – Ze wszystkich zajęć najbardziej zainteresowało go wirtualne modelowanie 3D. Po kilku godzinach szkolenia Kamil potrafił samodzielnie zamodelować wybrany element zgodnie z jego rzeczywistymi wymiarami.
Kamil przyniesie na poniedziałkowe spotkanie model bramy wjazdowej, który wykonał podczas wakacji jako podsumowanie zajęć z podstaw programowania sterowników PLC Siemens S7-1200.
MG