Gigantyczne poszerzenie księgozbiorów

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku podpisała porozumienie z Biblioteką Narodową.


Dzięki temu czytelnicy będą mogli z jednego miejsca przeszukiwać katalogi wszystkich polskich bibliotek i przeglądać zawartość czasopism czy książek w wersji cyfrowej. Oprócz tego, obie strony deklarują współpracę na wielu innych polach, np. wymianę zbiorów oraz dzielenia się doświadczeniem.

– Porozumienie to umożliwia nam współpracę przy różnych projektach, które będziemy wspólnie realizować. Chodzi np. o ujednolicenie systemów katalogowania i udostępnianie materiałów, które dotyczą lokalnej historii. To wiele ułatwi czytelnikom – informuje Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Ale to nie wszystko. W ramach współpracy obie placówki będą też razem uczestniczyć w szkoleniach, wspierać się nawzajem, wymieniać przydatnymi informacjami dotyczącymi np. zbiorów i ich dostępności, rozwijać, uzupełniać i łączyć swoje zbiory, współpracować w zakresie ochrony i konserwacji materiałów, Porozumienie umożliwi też z czasem wprowadzenie do Świdnika terminali wypożyczalni cyfrowej Academica.

W planach świdnickiej placówki jest też nawiązanie współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie. Zapewni ona pomoc przy digitalizacji materiałów związanych z historią lotniczego miasta, bo obecnie placówka nie posiada narządzi potrzebnych do skanowania większych materiałów. Joanna Niećko

Podziel się planszówką!

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku zachęca świdniczan do przekazania bibliotece gier planszowych, kart, czy puzzli, które zalegają na domowych półkach. Dzięki temu w domu można zrobić porządek i sprawić radość osobom korzystającym z biblioteki.

– Dzieci najczęściej szybko się nudzą otrzymanymi grami i zabawkami i te lądują na półce. Szkoda, żeby zbierały kurz, kiedy mogą służyła innym. Stąd nasz apel o przekazywania nam takich nieużywanych gier i podzielenie się nimi z innymi – mówił Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Akcja dopiero się rozkręca, ale jej organizatorzy są przekonani o tym, że będzie to strzał w dziesiątkę, bo pierwszy pozytywny odzew już jest. Do biblioteki trafiło już kilkanaście układanek dla najmłodszych i gier planszowych. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here