Gitary pod ochroną

Chełmscy funkcjonariusze służby celno-skarbowej zatrzymali holenderską przesyłkę gitar i bębenków. Instrumenty, wykonane z drewna gatunków objętych ochroną, miały trafić na Ukrainę.

18 gitar i 13 bębenków afrykańskich to część większej przesyłki, którą zgłosiła do odprawy w Oddziale Celnym w Chełmie jedna z holenderskich firm, zajmująca się sprzedażą instrumentów muzycznych. Towary podlegały przepisom konwencji CITES w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory. Do przesyłki nie były jednak dołączone żadne z wymaganych zezwoleń na przewóz instrumentów na Ukrainę. Postawiony pod ścianą eksporter zaczął się tłumaczyć, jak większość przyłapanych: „Nie wiedziałem nic na ten temat”. Zdaniem funkcjonariuszy była to jednak kolejna próba nielegalnego wywozu. Towar został zatrzymany jako dowód w sprawie.
Za nielegalny przewóz przez granicę okazów CITES grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności oraz konfiskata towaru. Dlatego przed kupnem pamiątek z zagranicy (m.in. produktów ze skór dzikich zwierząt, żywych i spreparowanych gadów, przedmiotów wykonanych z kości zwierząt, muszli, żółwi, żywych i spreparowanych ptaków, pamiątek wykonanych z piór dzikich ptaków, kaktusów i storczyków, motyli, produktów tradycyjnej medycyny chińskiej i koralowców) lepiej dwa razy się zastanowić, żeby nie nabawić się problemów.  (pc)