Głuszce wracają do lasów

W nadleśnictwach Biłgoraj i Janów Lubelski pojawiły się kolejne zagrożone wyginięciem głuszce. Osiedlenia młodych ptaków dokonano w ramach realizowanego projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”.


– Projekt zakłada, że do końca 2021 roku leśnicy z Biłgoraja i Janowa Lubelskiego osiedlą jeszcze kilkadziesiąt młodych osobników pochodzących z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk – informuje Ewa Pożarowszczyk. rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Te bardzo płochliwe ptaki umieszczono w wolierach adaptacyjnych, by po kilku tygodniach zaaklimatyzowały się do nowego środowiska.

Głuszec (Tactrao urogallus) to największy i najrzadszy przedstawiciel kuraków w Polsce, ptak niezwykle rzadko spotykany w polskich lasach. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie jest jednym z 4 miejsc w Polsce, gdzie występują głuszce. Mamy aż 15 stref ochronnych tego gatunku. Ostoje głuszczca zlokalizowane są w zwartym kompleksie leśnym Puszczy Solskiej oraz Lasów Janowskich, w zasięgu nadleśnictw: Janów Lubelski, Biłgoraj, Zwierzyniec, Józefów (RDLP Lublin) i Narol (RDLP Krosno). (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here