Gmina chce budować przedszkole

Gmina Siennica Różana czeka na podział dotacji z Programu Inwestycji Strategicznych. Jeśli je otrzyma zrealizuje dwie ważne inwestycje – wybuduje przedszkole ze żłobkiem i zamontuje kolejne urządzenia OZE.

Wartość obu zadań to ponad 20 mln zł. Większość tych pieniędzy samorząd może otrzymać z programu realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. – Najpilniejszą potrzebą jest budowa przedszkola ze żłobkiem. Na razie taka placówka mieści się w naszej szkole podstawowej, ale są nowe przepisy przeciwpożarowe, do których musimy się dostosować. Remont obecnego przedszkola byłby bardzo drogi, a na pewno droższy niż budowa nowego, w którym znalazłby się również żłobek – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura.

Wartość budowy nowego obiektu szacuje się na około 11 mln zł, z czego do 85 procent mogą stanowić środki z „Polskiego ładu”.

Aż 95-procentową dotację gmina może pozyskać na zakup i montaż kolejnych instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Chodzi łącznie o 370 instalacji, w tym najwięcej zestawów ogniw fotowoltaicznych oraz po kilkanaście kolektorów słonecznych i pieców na biomasę. – O pieniądze na ten cel staramy się także w samorządzie województwa, ale na razie jesteśmy na liście rezerwowej i nie wiadomo czy otrzymamy dotację. Szacunkowa wartość tego projektu sięga 10 mln zł – dodaje wójt Proskura.

Realizacja obydwu pomysłów zależy od decyzji o podziale pieniędzy z „Polskiego ładu”, a te, według niepotwierdzonych informacji, mają być podjęte jeszcze we wrześniu. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here