Gmina czeka na osiem milionów

Wielu samorządowców nie może doczekać się na pieniądze z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. W tym gronie jest też wójt gminy Izbica, Jerzy Lewczuk. – Złożyliśmy trzy wnioski na łączną kwotę około 8 mln zł – mówi.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków do Rządowego Funduszu „Polski Ład” trwała od 2 lipca do 15 sierpnia. Gminy mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski i ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 80 do nawet 95 proc. kosztów całej inwestycji.

Samorządowcy nie mogą doczekać się rozstrzygnięcia konkursu i ogłoszenia listy rankingowej. Każda gmina liczy na to, że uzyska oczekiwane wsparcie. Tak wysokie procentowe dofinansowanie można uzyskać z niewielu programów.

Wśród oczekujących na dobre wieści jest Jerzy Lewczuk, wójt gminy Izbica. – Każdy liczy na to, że coś dostanie. My również mamy nadzieję, że znajdziemy się wśród samorządów, które otrzymają wsparcie – podkreśla.

Gmina Izbica ubiegała się o pieniądze na trzy inwestycje. Pierwsza to dokończenie budowy sieci kanalizacyjnej w Izbicy. – Wnioskowaliśmy o dotację w wysokości 5 mln zł. Zdobyte pieniądze pomogłyby nam zakończyć to działanie – mówi wójt.

Kolejną inwestycją, na którą gmina przygotowała wniosek, jest wymiana wszystkich lamp oświetleniowych przy gminnych drogach. – Chodzi nam o ledowe oświetlenie. Jeśli uzyskalibyśmy dofinansowanie, wtedy bylibyśmy w stanie wymienić wszystkie lampy. Powstałyby oszczędności i wtedy oświetlenie w nocy świeciłoby nieco dłużej. W tym przypadku wnioskowaliśmy o 1,7 mln zł – wyjaśnia Lewczuk.

Trzecie przedsięwzięcie, zgłoszone przez gminę Izbica do „Polskiego Ładu”, to budowa drogi gminnej na Zalesiu. Dofinansowanie do tej inwestycji to około 1,3 mln zł. – Zależy nam, żeby tę drogę jak najszybciej wykonać – dodaje wójt. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here