Gmina Fajsławice ziołami stoi

15 sierpnia był wyjątkowym dniem dla gminy Fajsławice. W Boniewie zorganizowało wojewódzkie święto ziół. Szóstej edycji wydarzenia towarzyszyły gminne dożynki.

Tegoroczne święto ziół zorganizowane przez gminę Fajsławice i urząd marszałkowski w Lublinie, patronatem objęła europoseł Beata Mazurek. W święcie wzięło udział 12 gmin z terenu województwa lubelskiego: Fajsławice, Gorzków, Łopiennik Górny, Krasnystaw, miasto Krasnystaw, Kraśniczyn, Rudnik, Żółkiewka, Rybczewice, Trawniki, Piaski i Modliborzyce z powiatu janowskiego. Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem, który poprowadzili starostowie dożynek Katarzyna Jagiełło z Suchodołów i Tomasz Lipa z Siedlisk Drugich.

Mszę odprawił ks. Marian Nowak, który dziękując Bogu z owoce pracy rolników, poświęcił symboliczny bochen chleba, wieniec dożynkowy i bukiety zielne. Ważnym punktem uroczystości było wyróżnienie przez urząd marszałkowski rolników zaangażowanych w rozwój lubelskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Dyplomy uznania wręczali: poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, członek zarządu województwa lubelskiego Zdzisław Szwed, dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Ewa Szałachwiej oraz Tomasz Solis – radny wojewódzki. Wyróżnienia odebrali: Leszek Olech, Zbigniew Warda, Krzysztof Mazurek, Stanisław Borzęcki, Paweł Jagiełło i Radosław Parka.

Starostwo powiatowe w Krasnymstawie w Boniewie reprezentował wicestarosta Marek Nowosadzki, a radę powiatu jej wiceprzewodnicząca Justyna Przysiężniak oraz radni Bogusław Domański, Tadeusz Chruściel i Józef Wroński. Wśród gości obecni byli również prezes Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus Dorota Sawa, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie Sławomir Kozioł, a także dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Fajsławicach Cecylia Jagiełło.

– Naszą imprezę ubogaciła również obecność wójtów gmin: Moniki Grzesiuk z Kraśniczyna, Damiana Daniela Baja z Trawnik i Pawła Kucharczyka z Rudnika. Wójt gminy Rybczewice reprezentowała sekretarz Monika Trała, wójta gminy Żółkiewka sekretarz Marcin Zając, wójta gminy Łopiennik sekretarz Monika Zaj, a burmistrza Piask jego zastępca Michał Zdun. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy szkół, prezesi firm i stowarzyszeń, na czele z Adamem Polskim, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic – wylicza Aleksandra Granat z urzędu gminy Fajsławice.

Podczas święta rozstrzygnięto konkurs BHP dla rolników. Jego laureatami zostali: Michał Krysa, Mariusz Wójcik i Jolanta Greczkowska. W konkursie na najsmaczniejsze ciasto z dodatkiem ziół i najpiękniejszy bukiet zielny zwyciężyła Magdalena Jagiełło z gminy Fajsławice, drugie miejsce zajęło KGW Poperczyn z gminy Żółkiewka, a trzecie Gminne Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. W konkursie na najpiękniejszy bukiet zwyciężyło KGW „Górzanie”, reprezentujące miasto Krasnystaw przed KGW „Razem Lepiej” w Ksawerówce i KGW w Woli Żulińskiej z gminy Łopiennik Górny.

Bogactwo natury gminy Fajsławice można był podziwiać na wystawie zdjęć zgromadzonych na potrzeby konkursu fotograficznego Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach, a także na wystawie przygotowanej przez prezesa Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic Adama Polskiego. Piękne malownicze pejzaże można było obejrzeć na wystawie malarskiej Joanny Kosierb.

Wojewódzkie Święto Ziół ubogaciły występy zespołów śpiewaczych i kapel ludowych m.in.: koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Impreza transmitowana była na antenie TVP 3 Lublin w programie „Lato z TVP”. (k)