Gmina Kamień chce być cyfrowa

Gmina Kamień wspólnie z samorządami z powiatu świdnickiego i bialskiego powalczy o unijną dotację na informatyzację urzędowych procedur oraz udostępnienie mieszkańcom tzw. e-usług. Wójt Roman Kandziora tłumaczy, że dzięki partnerom spoza regionu będzie większa szansa na uzyskanie dofinansowania.

Projekt pn. „Podniesienie jakości usług publicznych w województwie lubelskim poprzez modernizację i rozbudowę systemów informatycznych” chcą wspólnie realizować powiaty świdnicki i bialskiego oraz gminy Głusk, Kamień, Kamionka, Mełgiew i Rybczewice”. Opiewający na kilka milionów złotych projekt zakłada zakup komputerów, oprogramowania i unowocześnienie systemów elektronicznych w urzędach i umożliwienie mieszkańcom korzystanie z e-usług. Mieszkańcy zamiast przychodzić do urzędu będą mogli internetowo złożyć niemal każdy wniosek. Wartość projektu po stronie gminy Kamień to ponad 612 tys. zł, z czego wkład własny, rozłożony na trzy kolejne lata, to 91 tys. zł. Uchwała w tej sprawie była jednym z najważniejszych punktów ostatnich obrad Rady Gminy Kamień. Podjęto ją jednogłośnie.
Dlaczego gmina Kamień chce realizować projekt z partnerami z innych powiatów, a nie sąsiadami zza między? – Świdnik szukał partnerów, nadarzyła się okazja na pozyskanie pieniędzy na nowy sprzęt komputerowy, więc nie było powodu, aby z niej nie skorzystać – wyjaśnia wójt Kandziora. – Niektóre gminy z naszego powiatu indywidualnie przystępują do naboru, a my idziemy w grupie. Poza tym, chodzi o ponadregionalne porozumienie samorządów, dzięki czemu nasz wniosek ma szansę na dodatkowe punkty. (mo)