Gmina Krasnystaw remontuje aż miło

Gmina Krasnystaw zakończyła realizację dwóch kolejnych inwestycji – remontu w szkole w Małochwieju Dużym i przebudowy świetlicy w Czarnoziemi.

Dach na sali gimnastycznej już nie przecieka, uczniowie mogą jeść posiłki nie w klasach, a w jadalni, natomiast wejście do budynku jest bardziej bezpieczne. Takie są efekty prac remontowych, które na przełomie roku zostały wykonane w SP w Małochwieju Dużym. – Podczas ferii w szkole powstała jadalnia z prawdziwego zdarzenia.

Zagospodarowaliśmy na ten cel jedno z pomieszczeń socjalnych, które zostało odświeżone oraz wyposażone w stoliki i krzesła. To tutaj uczniowie mogą teraz jeść posiłki, a nie w swoich klasach, jak było przed remontem – mówi Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw. W nowej jadalni można jednocześnie obsłużyć prawie 30 uczniów, ale na razie te możliwości są wykorzystywane mniej więcej w połowie, ponieważ stacjonarne zajęcia odbywają się tylko dla młodszych klas. Korzystając z nieobecności uczniów, spowodowanej pandemią koronawirusa, szkoła wyremontowała także schody przy wejściu głównym do budynku.

Dawniej były one wykonane z popularnego lastrika, które, szczególnie gdy było mokro, były śliskie i niebezpieczne. – Teraz schody są wyłożone antypoślizgową kostką. Wszystkie prace kosztowały ponad 20 tys. zł, które w całości pochodziły z budżetu gminy – dodaje wójt. Wcześniej, korzystając z funduszu sołeckiego, szkoła została wyposażona w jednolite krzesła i stoliki do trzech klas oraz 8 laptopów do pracowni komputerowej. Koszt tych zakupów to kolejne 20 tys. zł.

Kolejna zakończona inwestycja to przebudowa świetlicy w Czarnoziemi. Z funduszu sołeckiego sfinansowano tu położenie nowych płytek na posadzkach, wymianę drzwi, wyrównanie i pomalowanie ścian, a także wymiana osprzętu elektrycznego, w tym włączników i gniazdek. – Wszystkie prace mieszkańcy Czarnoziemi wykonali własnymi siłami, a koszty materiałów nie przekroczyły 8 tys. zł. Oprócz tego miejscowa świetlica została doposażona w nowe meble, w tym 110 krzeseł, 18 składanych stołów.

Te zakupy kosztowały ponad 12 tys. zł, które również pochodziły z funduszu sołeckiego – informuje Gajowiak-Powroźnik. Doposażenie czy remonty świetlic wiejskich to bardzo popularna forma wykorzystania środków z funduszu sołeckiego. Dzięki temu w ubiegłym roku prace remontowe zostały wykonane z Jaślikowie, Ostrowie Krupskim i Latyczowie. W pierwszej edycji funduszu sołectwa w gminie Krasnystaw miały do wykorzystania 420 tys. zł, w tym roku ich dyspozycji jest prawie 457 tys. zł. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here