Gmina ulży mieszkańcom

Kolejny rok mieszkańcy gmina Izbica będą płacić za ścieki mniej niż ustalona stawka. Różnicę dopłaci samorząd, który w ciągu roku wyda na ten cel około 100 tys. zł.

Do każdego metra sześciennego nieczystości samorząd dopłaci złotówkę i 45 gr. netto, a to oznacza, że stawka dla mieszkańców spadnie poniżej 9 zł 50 gr.

– Bez gminnych dopłat cena metra sześciennego ścieków sięgałaby około 15 zł – mówi wójt gminy Izbica Jerzy Lewczuk. – Wysokie koszty są związane z tym, że nieczystości do naszej oczyszczalni spływają tylko z około 450 nieruchomości, podłączonych do gminnej sieci kanalizacyjnej, którą będziemy rozbudowywać. Na razie moce przerobowe oczyszczalni są wykorzystywane zaledwie w około jednej trzeciej – dodaje.

Decyzja o dopłatach do ścieków zapadła na ostatniej sesji rady gminy. Rada zajmowała się też wtedy uchwaleniem wotum zaufania i absolutorium dla wójta za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Za uchwałami w tych sprawach zagłosowali wszyscy uczestniczący w obradach.

Ze sprawozdania finansowego za 2020 r. wynika, że plan dochodów został zrealizowany w 95,35 procentach, a wydatków w 93,89 procentach. Na inwestycje gmina Izbica wydała ponad 3 mln zł. Znaczną część tej kwoty, bo prawie 2,5 miliona, stanowiły środki na rozpoczęcie budowy centrum kultury w Izbicy. Inwestycja, realizowana w ramach programu rewitalizacji i współfinansowana z pieniędzy unijnych, ma być zakończona w tym roku.

Kolejnych ponad 300 tys. zł samorząd przeznaczył na przebudowę świetlicy wiejskiej w Kryniczkach.

Podczas wtorkowych obrad radni zgodzili się również na nadanie tytułów „Zasłużony dla gminy Izbica” Tadeuszowi Rysakowi i Mariuszowi Olechowi oraz, pośmiertnie, Adamowi Suszkowi, który będzie także patronem miejscowego stadionu. Wszyscy są związani z Ruchem Izbica, który w tym roku obchodzi swoje 95-lecie. Uroczyste nadania imienia stadionowi i tytułów „zasłużonych” odbędzie się w lipcu. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here