Gmina w wiatrakach

W gminie Żółkiewka ruszyła budowa jedenastu elektrowni wiatrowych. Na inwestycji skorzysta nie tylko budżet gminy, ale i powiat krasnostawski. Firma, która buduje wiatraki, dołoży się do przebudowy powiatowej drogi.

Gmina Żółkiewka jest jedyną w powiecie krasnostawskim, na terenie której znajdują się elektrownie wiatrowe. W 2014 roku dwa używane wiatraki między Żółkiewką a wsią Dąbie wybudowała firma „Megawat” z Pabianic. Oba o mocy 1,8 MW. Kolejne turbiny, tym razem nowe, mają stanąć na terenie otoczonym przez kilka wsi: Żółkiew Kolonię, Żółkiewkę, Średnią Wieś, Wolę Żółkiewską, Siniec, Poperczyn i Wólkę Żółkiewką. Łącznie ma być ich jedenaście. Inwestycję mają zrealizować firmy z Inowrocławia.

Budowa wiatraków właśnie się rozpoczęła. Kilka lat temu przeciwko elektrowniom wiatrowym protestowali mieszkańcy trzech miejscowości: Siniec, Wola Żółkiewska i Średnia Wieś. Niewiele jednak wskórali.

Budowa elektrowni wiatrowych ma zakończyć się w lipcu br. Inwestycja przyniesie gminie korzyści finansowe, gdy tylko wiatraki zaczną działać i produkować energię. Do budżetu gminy, oprócz pieniędzy z podatku od nieruchomości, wpłyną jeszcze dodatkowe 2 proc. od wartości budowy.

Na wiatrowych elektrowniach skorzysta także powiat krasnostawski. Ponieważ starostwo wydało zgodę, by firma budująca wiatraki mogła korzystać z powiatowej drogi Żółkiewka – Celin, w zamian inwestor przekaże fundusze na jej rozbudowę. (ps)

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here