Gorąca sesja przed wakacjami

Dziś, czyli w poniedziałek 15 lipca, na ostatniej przed wakacyjną przerwą sesji świdniccy radni głosować będą m.in. nad powiększeniem Strefy Aktywności Gospodarczej, zmianami w budżecie, a przede wszystkim nad przyjęciem zmian w planie zagospodarowania dla osiedla Brzeziny-Kalina dopuszczających budowę na tym obszarze bloków. Zapowiada się gorąca sesja.


Na początku radni podejmą uchwały dotyczące zmian budżetowych. Jeśli wyrażą zgodę, to do budowy brakującego fragmentu chodnika przy ul. Traugutta dołożona zostanie kwota 11 tys. zł (obecnie w budżecie jest zapisane 55 tys. zł), dzięki czemu ta niewielka, ale bardzo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja zostanie zrealizowana. Nie udało się tego zrobić w 2013 roku podczas generalnego remontu ulicy, bo przeciwko wybudowaniu tego kawałka chodnika zaprotestował jeden z mieszkańców. Dodatkowe pieniądze mają pochodzić z niezrealizowanej w tym roku budowy żłobka przy ul. Klonowej.

Radni zdecydują też o przeznaczeniu 58 tys. zł na projekt pn. „Świdnik przyjazny środowisku – edycja III – budynki mieszkalne (pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne)”. Przedsięwzięcie może być zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 z wkładem własnym mieszkańców na poziomie 15%.

Następnym i zapewne najbardziej gorącym punktem sesji będzie podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnika w rejonie Brzeziny-Kalina. Prace nad nowelizacją tego dokumenty trwają od wielu miesięcy. Miasto i właściciele znajdujących się tam niezabudowanych działek chcą, by na tym terenie deweloperzy mogli budować bloki. Przeciwni temu są właściciele domów jednorodzinnych, którzy nie chcą, by ich spokojna okolica zamieniła się w ruchliwe i hałaśliwe osiedle.

Dokładnie rok temu projekt uchwały dopuszczający budowę bloków na tym terenie stawał już na sesji, ale pod presją przeciwników, którzy przyszli na obrady, został zdjęty z porządku obrad, a miasto obiecało przedstawić nową, kompromisową wersję zmian w planie. Choć od tamtej pory ratusz przedstawił dwie kolejne jego wersje, to żadna z nich nie uzyskała akceptacji głównie przeciwników zabudowy osiedla blokami.

Do ostatniej, wyłożonej w maju, wersji planu, który co prawda ograniczał obszar zabudowy blokami do 35 proc. terenu objętego zmianami, ale za to zwiększył maksymalną wysokość budynków z 12 do 13 metrów, zgłoszono aż blisko 600 uwag, w zdecydowanej większości pokrywającymi się z tymi zgłaszanymi już poprzednio. W wersji planu, która trafi na poniedziałkową sesję, w zasadzie nie ma uwzględnionej żadnej z nich. Teraz radni zdecydują o jej przyjęciu lub potrzebie dalszych prac nad planem. Zapewne ich dyskusja i głosowanie odbywać się będzie w obecności mieszkańców osiedla Brzeziny-Kalina.

Poza tym w poniedziałek radni zdecydują, czy zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Brzegowej umożliwiając powiększenie Strefy Aktywności Gospodarczej ze 120 do 170 ha. Wnioskują o to sami mieszkańcy zainteresowani sprzedażą swoich działek pod inwestycje. JN