Górki wracają do punktu wyjścia

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie zakazujący zabudowy górek czechowskich i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA. Tym samym sądowy spór o przyszłość tego terenu wraca do punktu wyjścia.


Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił w środę skargę kasacyjną złożoną przez prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka na wcześniejszy wyrok wydany w tej sprawie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który orzekł nieważność uchwalonego przez radę miasta studium zagospodarowania przestrzennego dopuszczającego planowaną przez właściciela terenu, spółkę TBV Investment, zabudowę części górek blokami. Wnosił o to ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek. Na decyzję NSA ratusz czekał blisko rok. Sąd rozpatrzył kasację w ubiegłą środę uchylając wyrok WSA i przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta, komentując decyzję NSA nie kryła zadowolenia. – Ratusz od początku wskazywał na błędną ocenę sytuacji górek czechowskich przez WSA – podkreślała. – W szczególności w zakresie błędnego uznania, że wysoczyzny na górkach czechowskich wchodzą w skład Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych i znajdującego się tam zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, a zatem należy do nich zastosować zakaz zabudowy – komentowała K. Duma.

Obrońcy górek czechowskich zapowiadają, że nadal będą walczyć.  – Mamy remis. Na pewno nie jest to koniec, ale początek naszej dalszej walki o zachowanie tego zielonego obszaru niezwykle ważnego z punktu widzenia mieszkańców Lublina – mówił w środę lubelski poseł PiS Jan Kanthak, który popiera obrońców górek. Parlamentarzysta dodał, że w sprawie górek działania prowadzi zarówno Prokuratura Krajowa, jak i Prokuratura Regionalna. – Prokuratura jest mocno zaangażowana w tę sprawę. Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające mające na celu wyjaśnienie okoliczności rezygnacji przez Miasto Lublin z prawa pierwokupu obszaru górek czechowskich.

Druga sprawa prowadzona przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie dotyczy sprzeciwu wobec decyzji prezydenta Krzysztofa Żuka pozwalającej na budowę ścieżek trekingowych i małej infrastruktury na terenie górek czechowskich. W związku z tym sprzeciwem Prokuratury Regionalnej w Lublinie jesteśmy przekonani, że wojewoda lubelski, pan Lech Sprawka, przychyli się do decyzji Prokuratury o sprzeciwie i nie zgodzi się na wydanie pozwolenia, aby ten teren ulegał dalszej degradacji – mówi poseł Kanthak.

Spółka TBV Investment, która buduje ścieżkę i chce stawiać bloki na części dawnego poligonu, do czasu otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku NSA nie komentuje. LK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here