Górzanie także nagrodzeni

Koło Gospodyń Wiejskich „Górzanie” z Przedmieścia Góry w Krasnymstawie, zostało wyróżnione w konkursie na najładniejsze palmy wielkanocne „Cudna – nienudna palma”, organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

KGW „Górzanie” otrzymało wyróżnienia: za palmę „Czar wiosenny” oraz za „Drapanki Górzańskie” w konkursie pn. „Pisanki, kraszanki, jajka malowane”. Palma „Czar wiosenny” została wykonana metodą tradycyjną poprzez utworzenie tzw. czubka (bardzo delikatnej wiechy), by po poświęceniu palmy w kościele można było każdego z domowników przywitać, zwłaszcza dzieci, muskając palmą po głowie i mówiąc: „Palma bije, nie zabije. Za tydzień wielki dzień”.

Czubek jest z gałązki trzciny, kłosa zboża, prosa, trawy i lnu. Następnie przywiązano okółkowo gałązki roślin wiecznie zielonych, tj. bukszpanu, barwinku, tui oraz suszonych ziół i kwiatów oraz kłosków traw. Każdy okółek palmy jest innego koloru z przewagą zieleni. Wysokość palmy to 150 cm.

Pisanki „Drapanki Górzańskie” zostały z kolei wykonane sposobem drapania jajek, uprzednio ugotowanych i pomalowanych w łupinach cebuli. Wykonane pisanki nawiązują do starodawnej tradycji lubelskiej, na których wyskrobano grabki, wiatraczki, pazurki i szlaczki. Pisanki te od dawien dawna są drapane przez mieszkańców sołectwa Przedmieście Góry. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here