Gospodarcza nieprędko

Ulica Gospodarcza

Budowa ulicy Gospodarczej w Świdniku znalazła się na liście strategicznie ważnych drogowych inwestycji. Nie oznacza to jednak, że prace związane z jej przebudową ruszą w tym roku.
W ubiegłym roku miasto poinformowało, że jeśli przygotowując inwestycje spotka się z oporem mieszkańców, to nie będzie tracić czasu i na siłę ich realizować. Chodziło o ulicę Witosa i Gospodarczą. W przypadku ul. Gospodarczej poszło tak naprawdę nie o brak zgody na budowę ulicy, ale o problemy z podłączaniem gospodarstw do budowanej przez Pegimek kanalizacji sanitarnej. Spółka wykonała inwestycję z pomocą unijnej dotacji, a jednym z warunków otrzymania pieniędzy było podłączenie do nowej siedzi określonej liczby mieszkańców. Takich osób miało być 354. Mimo wcześniejszych deklaracji, gdy sieć powstała, część osób nie chciała się podłączyć. Na początku listopada ub. r. brakowało jeszcze 80 osób.
– Łatwo nie było, ale udało nam się pozyskać wymaganą liczbę gospodarstw. Ale w ramach projektu podłączyliśmy nie tylko ul. Gospodarczą, ale też inne, zwłaszcza z osiedla Olimpijczyków. Z końcem lutego program udało się zamknąć i rozliczyć. Otrzymaliśmy około 2,4 mln zł. Wiele osób, mimo wcześniejszych deklaracji, zrezygnowało z podłączenia do kanalizacji. Są pewne mechanizmy, które pozwalałyby je „ukarać”, ale nie chcieliśmy po nie sięgać, bo zdajemy sobie sprawę, że część mieszkańców zrezygnowała, bo nie miała funduszy na wykonanie przyłącza – wyjaśnia Andrzej Piasecki, prezes PK Pegimek.
Ci z mieszkańców ul. Gospodarczej, którzy chcieliby podłączyć swe domy do miejskiej sieci kanalizacji, wciąż mogą to zrobić.
– Cena będzie taka sama, choć w przypadku projektu mogliśmy pójść mieszkańcom na rękę i rozłożyć płatność na raty. Teraz takiej możliwości już nie ma – dodaje A. Piasecki.
Na ostatniej sesji radni rozmawiali na temat stanu realizacji i planu budowy strategicznie ważnych miejskich dróg. Na liście najważniejszych drogowych inwestycji znalazła się także ulica Gospodarcza. Nie oznacza to jednak, że prace związane z jej budową ruszą. W tym roku nie zapisano środków na tę inwestycję, choć jak zapewniają urzędnicy, dokumentacja budowy jest już przygotowywana.
– Trwają prace nad aktualizacją dokumentacji i opracowaniem koncepcji podziału nieruchomości – informuje Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika odpowiedzialny za miejskie inwestycje.
Koszt wszystkich prac miasto oszacowało wstępnie na ok. 8 mln zł. Pierwszy etap budowy od ulicy Piaseckiej do Konwaliowej ma wynieść ok. 4,5 mln zł, a drugi – od Konwaliowej do Klonowej – ok. 3,5 mln zł. (w)