Gospodarcza rozbłyśnie

63 nowe latarnie zostaną zamontowane na Tatarach. Wykonawca został już wyłoniony, a prace powinny ruszyć do 10 sierpnia.


Program budowy oświetlenia na Tatarach trwa trzeci rok i ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. – Tatary nie były wystarczająco dobrze oświetlone. Kilka lat temu jeden z lokatorów po zmroku został brutalnie napadnięty na ulicy Odlewniczej. Wtedy zaczęliśmy zabiegać w ratuszu, aby coś się w tej sprawie zmieniło – mówi Józef Nowomiński z Rady Dzielnicy Tatary.

Prace są jednak kosztowne, dlatego zostały podzielone na etapy. Dwa lata temu nowe latarnie pojawiły się w rejonie ulicy Odlewniczej, rok temu przy ul. Hutniczej, a w tym roku w rejonie ulicy Gospodarczej. Chodzi o teren prowadzący w głąb osiedla, zaczynający się mniej więcej na wysokości dawnego Gimnazjum nr 17, a kończący niemal na wysokości ulicy Kresowej. Oświetlenie zostanie zamontowane też na placach między blokami.

24 lipca został wyłoniony wykonawca inwestycji. Prace wykona firma Elpie z ulicy Inżynierskiej, która jako jedyna stanęła do przetargu. Zaoferowała ponad 423 tysiące złotych i dała 5-letni okres gwarancji. Oprócz postawienia 63 nowych słupów, pod ziemią ułoży prawie trzy kilometry kabla.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – prace ruszą już wkrótce. – Myślę, że powinno to nastąpić w najbliższych dniach – mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Do końca października roboty muszą zostać ukończone.

Grzegorz Rekiel