Graj w planszówki!

Ledwo co ostygły emocje po Falkonie, a jego zwolennicy zbierają już powoli siły na Konwent Gier Planszowych. Historykon, bo o nim mowa, odbędzie się w dniach 3-4 grudnia br. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublinie przy ul. Spokojnej 9. Impreza jest bezpłatna, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lublin. Wystarczy przyjść i wpisać się na listę. Organizatorem jest Fundacja Animatorów i Twórców kultury TRACH.
Historykon to spotkanie miłośników wszelkich gier planszowych i karcianych, idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi. Gry planszowe, karciane, prelekcje, a pomiędzy tym wszystkim – ich autorzy zachęcają lublinian do przyjścia na tegoroczną edycję imprezy. Podczas konwentu będzie można wypożyczać i grać w planszówki. Organizatorzy proponują 159 gier, np.: „111 – Alarm dla Warszawy”, „Agricola”, „Awans. Zostań Marszałkiem Polski”, „Czarownica”, „Hej! To moja ryba”, „Mali Powstańcy Warszawa 1944”, „Pan tu nie stał!” i wiele innych.

Ponadto konwent odwiedzi Grzegorz „Lindal” Laskowki. – popularyzator „gier bez prądu”, twórca bloga „Board to be Wild” i właściciel wydawnictwa gier planszowych. Pojawią się także przedstawiciele sieci sklepów „Wargamer”. Uczestnicy konwentu będą mieli okazję zagrać w kilka ich gier, np. „Ogniem i Mieczem” i „Tanks”. Ich założeniem było stworzenie realistycznej, ale także dynamicznej gry bitewnej umieszczonej w realiach XVII wieku. Swoją cegiełkę do konwentu dołoży także wrocławskie wydawnictwo „Lacerta”. Szczególnie zwracają uwagę na planszówkę pt. „Flick’emUp – Dzika Strzelanka”. Jej twórcy wprowadzają nas w świat Dzikiego Zachodu, pojedynków rewolwerowych, kowbojów, szeryfów i gangów.
Impreza skierowana jest zarówno do starszych, jak i młodszych. W przypadku osób niepełnoletnich wystarczy przyjść z opiekunem albo przynieść zgodę prawnego opiekuna.
Na konwencie będą obecni instruktorzy, którzy pomogą dobrać odpowiednią grę na pierwszą rozgrywkę. W razie wątpliwości wytłumaczą zasady uczestnikom. Instruktorem-wolontariuszem może zostać każdy, kto podziela miłość do gier planszowych i potrafi tłumaczyć ich reguły innym. Osoby zainteresowane takim rodzajem wolontariatu mogą zgłaszać się do organizatorów drogą mailową, pisząc na adres: info@fundacjatrach.org.
Joanna Niećko