Graniczna, Wierzchowiny i remont starostwa

Radni powiatu krasnostawskiego jednogłośnie przyjęli budżet na 2020 r. Po latach oczekiwań znalazły się w nim pieniądze na przebudowę ulic Granicznej i Kościuszki, a także modernizację dróg na terenie gmin Siennica Różana, Żółkiewka i Fajsławice.

W sesji budżetowej wzięło udział 17 radnych powiatowych, ale jeden z nich (Krzysztof Zieliński) dość niespodziewanie tuż przed głosowaniem nad budżetem na 2020 r. wyszedł z sali. Jego zachowanie skrytykował później Witold Boruczenko, przewodniczący rady powiatu. – Trwa sesja, a niektórzy radni tak sobie po prostu wychodzą z sali. Prosiłbym o zdyscyplinowanie. Można poprosić o przerwę w obradach, jeżeli ma się coś do załatwienia, a jak nie, to starać się uczestniczyć w sesji. To świadczy o nas i szacunku do innych radnych – skomentował Boruczenko.

Pozostałych 16 radnych zagłosowało za przyjęciem budżetu. Co się w nim znajduje? Planowane dochody wyliczono na 111,7 mln zł, a wydatki na 119,8 mln zł. Kwotę planowanego deficytu (8 mln zł) powiat zamierza pokryć ze: sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez powiat (w kwocie 800 tys. zł), kredytów i pożyczek (1,6 mln zł), niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu (5,6 mln zł).

Najważniejszą inwestycją zrealizowaną w tym roku ma być rozbudowa ulic Graniczna, Tokarzewskiego i Bojarczuka (7,2 mln zł) oraz rozbudowa drogi powiatowej w miejscowości Wierzchowiny w gminie Siennica Różana o długości 935 m (800 tys. zł). Powiat planuje też zmodernizować instalację centralnego ogrzewania w budynku starostwa (570 tys. zł), zainstalować windę w starostwie (300 tys. zł), zmodernizować kanalizację deszczową na ul. Sikorskiego (140 tys. zł), wyremontować klatki schodowe (wraz z montażem klap oddymiających) w I LO i SOSW (w sumie 1 mln zł), a także zmodernizować kotłownię w Centrum Administracyjnym Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (218 tys. zł).

Na 2020 r. w wieloletniej prognozie finansowej ujęto m.in.: program E-Geodezja (9,2 mln zł), termomodernizację DPS w Krasnymstawie (2,4 mln zł), przebudowę ul. Kościuszki (9,5 mln zł), rozbudowę drogi w Łanach (750 tys. zł), przebudowę drogi Suchodoły-Siedliska-Ksawerówka (849 tys. zł), czy przebudowę drogi Średnia Wieś – Wierzchowina – Chłaniów – Bzowiec (2 mln zł).

– Budżet na 2020 r. został tak skonstruowany, by powiat rozwijał się równomiernie, w wielu obszarach, w drogownictwie, oświacie, pomocy społecznej, ochronie zdrowia, kulturze – wyliczał Marek Nowosadzki, wicestarosta krasnostawski. – Efektem tego jest jednogłośne jego przyjęcie, za co radnym dziękuję, dziękuję za mądrość i rozwagę – dodał. Radny Marek Piwko zauważył, że budżet mu się podoba, ale zaapelował, by w najbliższych latach uwzględnić w nim inwestycje sportowe. – Trzeba np. wybudować salę gimnastyczną przy I LO czy sztuczne boiska do piłki nożnej – zauważył. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here