Gratka dla fanów Chmielaków

Jedną z form obchodów 50. edycji Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” jest okolicznościowa publikacja.

Trudu opracowania książki pt. „Chmielaki Krasnostawskie 50 lat” podjął się Grzegorz Brzyszko, rodowity krasnostawianin, ale również, co niezwykle istotne, znany w branży piwowar i birofil. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza to swego rodzaju wprowadzenie w postaci zarysu historii Chmielaków i Krasnegostawu, opisu procesu produkcji piwa, stylów piw, podstawowych informacji o chmielu i wreszcie wspomnienia o Tadeuszu Fleszyńskim – pionierze krasnostawskiego chmielarstwa.

Druga to swoista podróż poprzez 50 lat Chmielaków Krasnostawskich, rok po roku prezentująca jak wyglądał i jak zmieniał się ten piwny festiwal. Książka stanowi chronologicznie ułożone kompendium wiedzy o imprezie, dzięki czemu bez wątpienia będzie cenna nie tylko dla organizatorów przygotowujących kolejne Chmielaki, ale również dla wszystkich, którzy badawczo zainteresują się tematem w przyszłości i przede wszystkim dla wszystkich chmielakowch gości.

– Zaletą publikacji jest jej niezwykła warstwa graficzna. Bogactwo zamieszczonych ilustracji sprawia, że powstał album, w którym obraz silnie i z wyczuciem równoważy się z treścią w postaci słowa.

Dzięki współpracy z kolekcjonerami i krasnostawskimi instytucjami, autorowi udało się zebrać, wręcz skompletować, szereg materiałów w postaci: plakatów, zaproszeń, etykiet, podstawek, naszywek, kartek pocztowych, kufli i tym podobnych „chmielakowych gadżetów”, które w bezpośredni sposób pokazują jak wyglądała impreza na przestrzeni lat – informuje urząd miasta Krasnystaw. Album stanowi znakomitą promocję Chmielaków, jak i samego Krasnegostawu. Wydanie finansowo wsparł urząd marszałkowski województwa lubelskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here