Grecja im niestraszna

Mimo śmiercionośnych pożarów Grecja pozostaje jednym z najchętniej wybieranych przez chełmian kierunków wakacyjnych wojaży.

Tych, którzy przychodzą do biur podróży, najczęściej interesuje wyjazd zagraniczny. Niedawno całą Europą wstrząsnęły dramatyczne doniesienia o pożarach w Grecji, w których zginęło mnóstwo ludzi. Ofiarami byli także Polacy. Ale chełmianie i tak nadal chętnie wybierają Grecję jako kierunek wakacyjnego urlopu. Wyjeżdżają po prostu w miejsca, które nie były objęte pożarami i zagrożeniem. Popularnością cieszą się też wyjazdy do Chorwacji, Hiszpanii i Bułgarii. Ostatnio świetnie sprzedają się też wycieczki do Portugalii. Luiza Grzeluk z BTH Tur-Travel w Chełmie mówi, że ten kierunek „wykupiony” jest już na cały sierpień.

– Nie słabnie zainteresowanie wyjazdami na Wyspy Kanaryjskie – mówi L. Grzeluk. – Nowy trend stanowi Albania. Bułgaria to ulubiony kierunek wyjazdów osób młodych. Tunezja i Egipt też pozostają popularne. W ciągu ostatnich lat zdecydowanie przychodzi do nas więcej klientów. Zmieniła się specyfika oczekiwań. Ludzie wolą mieć zagwarantowaną pogodę na urlop – słońce, ciepłe morze. Dlatego częściej wybierają zagraniczne wyjazdy. Odchodzą od wypoczynku na polskich plażach nad Bałtykiem.

Jest ciekawa alternatywa dla tych, którzy marzą o wypoczynku na „gorącej plaży” (nie chcą ryzykować, że trafi im się kiepska pogoda albo sinice nad polską, nadbałtycką plażą), ale np. nie znają języka obcego i wolą obcować z Polakami. Z myślą o nich powstają tzw. strefy polskie, np. w Grecji. Są specjalistyczne firmy, które się w tym specjalizują. Rezydenci zajmują się gośćmi – Polakami, organizują im imprezy „po polsku”. Polacy bawią się z Polakami, mają do dyspozycji ciepłe morze i nie muszą znać języka obcego. L. Grzeluk informuje, że koszt takiego wyjazdu rozpoczyna się od 1200 zł od osoby. Są też oferty dużo droższe, z których chełmianie także korzystają. Przykładem jest pobyt w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu w Turcji. Taka oferta „premium all inclusive” to koszt 6 tys. zł od osoby.

Według raportu przygotowanego przez serwis „Prezentmarzeń” co trzeci Polak na letnim wypoczynku spędzi do 7 dni, a 24 proc. skorzysta z 10-dniowego urlopu. 28 proc. badanych będzie wypoczywać tylko w kraju, a aż 35 proc. zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych wyjazdach. 22 proc. nigdzie nie wyjedzie na wakacje. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here