Gruntowne zmiany na świdnickich gruntówkach

Ulica Drewniana jest jedną z pierwszych naprawionych nową metodą

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek prowadzi pozimowe naprawy świdnickich dróg gruntowych. Jak podkreślają władze miasta i spółki, prace są prowadzone według zmienionych zasad i z wykorzystaniem nowej technologii, czego dobre efekty już widać na ulicach Wiejskiej, Drewnianej czy Działkowca.


W Świdniku jest aż 20 kilometrów dróg gruntowych. Na ich naprawy miasto przeznaczyło blisko pół miliona złotych i prawdopodobnie na najbliższej majowej sesji jeszcze zwiększy tę pulę, ale, co ważniejsze, jak podkreślają urzędnicy, prace prowadzone są w przejrzyście ustalonej kolejności i z wykorzystaniem skuteczniejszej, a tylko niewiele droższej technologii.

– Wprowadziliśmy jasne kryterium, według którego układany jest harmonogram remontu dróg. O kolejności prac decyduje teraz liczba osób mieszkających przy danej ulicy – informuje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. rozwoju i inwestycji. – Zgodnie z tym najpierw prawnicy i maszyny przedsiębiorstwa Pegimek, które zgodnie z decyzją radnych odpowiada teraz za utrzymanie miejskich dróg, pojawiły się na ulicach Wiejskiej, Drewnianej, Działkowca, przy których mieszka powyżej stu osób.

Zaraz po nich na liście remontów jest m.in. ul. Jaśminowa, Nadleśna, Błękitna i Skolimowskiej, przy których mieszka średnio ok 40-50 osób. Następnie drogowcy zajmą się ulicami: Roweckiego, Rubinową, Turkusową.

Wiceburmistrz dodaje, że zmienił się również sposób wykonywania prac. Drogowcy będą do wyrównania dróg używać lepszego kruszywa, a przed jego ułożeniem drogi będą dodatkowo wzmacniane.

– Dziury najpierw uzupełniane są destruktem asfaltowym i dopiero na tak przygotowane podłoże wysypywane jest i wałowane kruszywo – wyjaśnia tajniki nowej metody wiceprezes Pegimeku, Jerzy Irsak. – Jakość wykonanych robót będzie o wiele wyższa i trwalsza, a koszt niewiele większy, tym bardziej, że teraz odpowiednie kruszywo kupujemy wprost z kamieniołomu, bez żadnych pośredników – dodaje. jn