Grzech opieszałości

Takich opóźnień w rozpoczęciu realizacji inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego w Chełmie jeszcze nie było. Choć połowa kwietnia już za nami, urzędnicy dopiero przygotowują przetargi. Czy zaplanowane na bieżący rok inwestycje, wybrane przez mieszkańców, uda się w całości zrealizować?

Na nową nawierzchnię asfaltową z niecierpliwością czekają mieszkańcy ulicy Skłodowskiej-Curie. Inwestycja została zgłoszona do budżetu obywatelskiego i w głosowaniu otrzymała najwięcej głosów. Za 250 000 zł zapewne nie uda się wymienić nakładki na całej jej długości, ale jest szansa, że co najmniej połowa ulicy będzie miała nowy asfalt. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Przetarg nie został jeszcze ogłoszony, a sama procedura, jej rozstrzygnięcie, podpisanie umowy, przekazanie wykonawcy placu budowy potrwają co najmniej trzy miesiące, jeśli nie dłużej.

– Nie ukrywam, że w ubiegłym roku chyba wszyscy mieszkańcy naszej ulicy zmobilizowali się i poszli na nią głosować. Pomogli też sąsiedzi z Broniewskiego czy Zapolskiej. Stan nawierzchni od lat prosi się o remont, ale bezskutecznie. Wzięliśmy zatem sprawy w swoje ręce, jednak jesteśmy mocno zaniepokojeni, czy ta inwestycja w ogóle zostanie zrealizowana. Dochodzą do nas sygnały, że miasto nie ma pieniędzy. Mamy nadzieję, że na to zadanie urzędnicy znajdą środki w budżecie – mówi nasza czytelniczka, mieszkanka ul. Skłodowskiej-Curie.

Z niecierpliwością na nowy asfalt czekają też mieszkańcy osiedla XXX-lecie. Oni nie musieli głosować w budżecie obywatelskim, bo zostało zgłoszone tylko jedno zadanie i zgodnie z regulaminem bez głosowania zakwalifikowane do realizacji. – Domagamy się nowej nawierzchni asfaltowej na drodze prowadzącej od ul. Lwowskiej do budynków Poczty Polskiej. Z każdym rokiem pogarsza się stan techniczny tej ulicy. A ruch pojazdów na niej jest dość spory. Z drogi korzystają nie tylko mieszkańcy, czy pracownicy poczty. Mamy obawy, czy inwestycja zostanie wykonana. Przeglądałem strony internetowe urzędu miasta, Zarządu Dróg Miejskich i nie znalazłem żadnego ogłoszonego przetargu na remont jakiejkolwiek w mieście drogi – skarży się mieszkaniec osiedla.

Urzędnicy zapewniają, że przetargi będą ogłoszone w najbliższym czasie. Departament Inwestycji i Rozwoju przygotowuje postępowania o udzielenie zamówień publicznych w ramach budżetu obywatelskiego – taką informację przekazała nam odpowiedzialna w magistracie za kontakty z mediami, Wioletta Bielecka. Obejmują one zarówno ul. Skłodowskiej-Curie, jak i ulicę Żołnierzy I AWP za budynkiem Poczty Polskiej. (s)