Grzyby na wystawie

Które grzyby są jadalne, a które trujące? Chełmski sanepid znalazł świetny sposób na to, aby poprawić świadomość o zasadach bezpiecznego grzybobrania. Dwudniową wystawę grzybów w Chełmie odwiedziło ponad pół tysiąca osób.

Amatorów grzybobrania tej jesieni jest mnóstwo. Nie wszyscy potrafią prawidłowo rozpoznać gatunki grzybów, a zatrucie nimi bywa bardzo niebezpieczne. Aby przybliżyć tę tematykę mieszkańcom Chełma i powiatu chełmskiego, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie zorganizowali dwudniową wystawę pod nazwą „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Z tej okazji w czwartek i piątek siedzibę chełmskiego sanepidu odwiedziło ponad pięćset osób, w tym uczniowie i przedszkolaki. Goście mieli szansę obejrzeć ekspozycję grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Wszystkie były fachowo opisane. Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna, a dzieci dodatkowo uczestniczyły w konkursie wiedzy o grzybach. Oprócz tego każdy uczestnik miał okazję zasięgnąć porady i skonsultować się z grzyboznawcą.
– Celem wystawy było zwiększenie świadomości u osób zarówno starszych, jak i młodszych na temat zasad grzybobrania – mówi Alicja Bork, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia chełmskiego sanepidu. – To bardzo ważne, aby wiedzieć, które grzyby są jadalne lub niejadalne, a które trujące. Dzieci powinny zbierać grzyby zawsze w obecności dorosłych. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości odnośnie zebranych grzybów, może przyjść do sanepidu na konsultację w tej sprawie. Coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości.
Tego typu akcje przynoszą pożądane rezultaty. W tym roku w powiecie chełmskim nie odnotowano żadnego przypadku zatrucia grzybami. (mo)