Gwiazdy na niebie i ziemi

Po sukcesie ubiegłorocznej, pierwszej edycji Świdnik Air Festival, organizatorzy imprezy tj. świdnicki ratusz i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku zapowiadają, że tegoroczny zaplanowany na 8 i 9 czerwca lotniczy piknik będzie jeszcze bogatszy w wydarzenia, a do gwiazd pilotażu dołączą gwiazdy muzyki.


I Świdnik Air Festival zgromadził blisko 50 tysięcy widzów. Podczas dwudniowej imprezy (9 i 10 czerwca) na świdnickim niebie przez ponad 600 minut można było podziwiać latające maszyny i kunszt zasiadających za ich sterami najlepszych polskich pilotów – wśród nich m.in. Artura Kielaka, Łukasza Czepiela, Marka Choima, Wojciecha Gawrońskiego, Janusza Gąsienicy. Wspaniałe widowisko zaprezentowały także grupy akrobacyjne, jak np. Zespół Biało-Czerwone Iskry, Zespół Akrobacyjny „Orlik” czy Flying Bulls Aerobatics Team.

„Naziemną” atrakcją imprezy były wystawy śmigłowców, samolotów wojskowych i cywilnych, szybowców, sprzętu wojskowego, zabytkowych aut i motocykli.

– Całe przedsięwzięcie było dla nas wielkim wyzwaniem. Cieszymy się, że I Świdnik Air Festival wyszedł tak dobrze, o czym świadczy duża frekwencja i zadowolenie naszych gości. Stąd też decyzja o drugiej edycji – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Już w ubiegłym roku podjęto decyzję, że drugi lotniczy festiwal odbędzie się w dniach 8 i 9 czerwca na terenie trawiastego lotniska świdnickiego aeroklubu. Organizatorom już udało się się uzyskać na to zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, bo ten obszar objęty jest programem „Natura 2000”.

Przygotowaniem imprezy zajmie się ten sam, sprawdzony zespół współorganizatorów i partnerów: PZL – Świdnik, Port Lotniczy Lublin, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Navcom Systems Fly, Aeroklubu Świdnik, Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska na czele z Urzędem Miasta Świdnik i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku. Nad przygotowaniem lotniczych pokazów czuwać będą, jak przed rokiem, najlepsi w tej branży w kraju specjaliści – piloci Mariusz Szumla i Robert Zawada (rodowity świdniczanin).

Organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać, z jakimi lotniczymi asami prowadzą rozmowy na temat występu podczas II Świdnik Air Festivalu. Wiadomo za to, jakie gwiazdy wystąpią na ziemi drugiego dnia na zakończenie imprezy.

– Niedzielne koncerty będą nową atrakcją w programie. Już wiadomo, że na scenie wystąpią Organek, Ania Dąbrowska oraz Enej. Nowością w programie będą również nocne lotnicze pokazy w sobotę, ale pojawią się również inne dodatkowe atrakcje. Cały czas pracujemy nad programem – mówi dyrektor MOK. (ed)