Gwiazdy na świdnickim niebie

Jedną z gwiazd świdnickiego air show będzie „lotniczy orzeł” Artur Kielak

Artur Kielak – wielokrotny reprezentant Polski na mistrzostwach świata i Europy w akrobacji samolotowej – to pierwsza gwiazda czerwcowego Air Festiwalu w Świdniku. Kolejną będzie Łukasz Czepiela – na co dzień pilot airbusa linii lotniczych WizzAir i laureat Red Bull Air Race – jednego z najbardziej prestiżowych wyścigów lotniczych świata. Jak zapowiadają organizatorzy, gwiazd podniebnych przestworzy, które zaprezentują się w lotniczym mieście, w czerwcu będzie jeszcze więcej.


W połowie listopada ubiegłego roku Urząd Miasta Świdnik poinformował, że w czerwcu 2018 roku w mieście odbędzie się wielka, lotnicza impreza – Air Festiwal. Z zapowiedzi organizatorów wynikało, że wydarzenie zostanie przygotowane z wielkim rozmachem, o czym świadczy m.in. wpisanie go na ogólnopolską listę stu imprez na stulecie polskiego lotnictwa.
Jednym z współorganizatorów wydarzenia miało być Kagero Publishing – wydawnictwo specjalizujące się w tematyce lotniczej, ale na początku tego roku wycofało się z imprezy. Szef wydawnictwa Damian Majsak tłumaczył, że decyzja była podyktowana tym, że do organizacji ambitnego i złożonego wydarzenia zostało mało czasu, a efektów współpracy z miastem i MOK-iem, głównymi organizatorami imprezy, nie widać.
Organizatorzy zapewniali jednak, że wycofanie się wydawnictwa nie będzie mieć wpływu na skalę imprezy, bo są inne firmy zainteresowane współorganizowaniem air show. Ostatnio Urząd Miasta poinformował, że prace nad przygotowaniem imprezy idą pełną parą. Podano również nazwisko pierwszej lotniczej gwiazdy, która w czerwcu zaprezentuje się na Air Festiwalu. Już wiadomo, że do Świdnika przyleci Artur Kielak. Lista jego osiągnięć jest imponująca i długa. Kielak to wielokrotny reprezentant Polski na mistrzostwach świata i Europy w akrobacji samolotowej, były mistrz Polski w akrobacji samolotowej advanced, członek Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, zdobywca tytułu „Człowiek Roku” lotnictwa ogólnego w plebiscycie „Lotnicze Orły”, srebrny i brązowy medalista w konkurencjach akrobacji samolotowej w 2015 roku na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju. Jest również współtwórcą pierwszego zespołu akrobacyjnego na świecie, który składa się z samolotu akrobacyjnego oraz bojowego samolotu myśliwskiego MIG-29.
Przygodę z lataniem rozpoczął jako szesnastolatek.
– Myślę, że wszystko zaczęło się od marzeń. Pochodzę z Mińska Mazowieckiego – miasta od pokoleń związanego z lotnictwem myśliwskim. Od kiedy pamiętam, spędzałem całe dnie, a czasami noce siedząc przy ogrodzeniu lotniska w osi pasa startowego obserwując startujące i lądujące MiG-21 i MiG-29. Tak jak piloci MiG-ów chciałem wykonywać karkołomne ewolucje na niebie i jak każdy pilot być najlepszym z najlepszych – mówi o sobie Artur Kielak.
Szkolił się równolegle w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W USA latał m.in. jako pilot demonstracyjny dla fabryki Cessny. W 2006 roku przesiadł się za stery samolotu Boeing 737-300 400 w liniach Centarlwings. Trzy lata później rozpoczął pracę jako kapitan Boeinga 737-800 w Ryanair. Do Świdnika nie przyleci jednak samolotem pasażerskim. W 2004 roku rozpoczął pasjonującą przygodę z akrobacją lotniczą. I w takiej odsłonie pokaże się publiczności Air Festivalu.
Świdnickie air show uświetni również Łukasz Czepiela. Decyzję o tym, że zostanie pilotem, podjął jeszcze w dzieciństwie, zainspirowany pokazami świdniczanina Janusza Kasperka, wielokrotnego mistrza świata w akrobacji samolotowej. Czepiela zaczynał od licencji szybowcowej. Jako 19-latek wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł kurs akrobacji samolotowej i rozpoczął współpracę ze słynnym zespołem Honda Dream Team. Po kilku latach został jego szefem.
Na co dzień Łukasz Czepiela zasiada za sterami Airbusa linii lotniczych WizzAir. Kilka lat temu rozpoczął przygodę z jednym z najbardziej prestiżowych wyścigów lotniczych świata – Red Bull Air Race. Zeszłoroczne zmagania Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup – będącej przedsionkiem grupy mistrzowskiej, zakończył na trzecim miejscu i jak podkreśla, to nie jest jego ostatnie słowo. W tej chwili Łukasz Czepiela jest najlepszym polskim pilotem wyścigowym.
Jak zapowiadają organizatorzy, Artur Kielak i Łukasz Czepiela otwierają długą listę gwiazd, które w czerwcu będą latać nad Świdnikiem. Kolejne nazwiska lotniczych mistrzów zostaną podane już niebawem.
– Air Festival to dla nas duże wyzwanie, ale i ogromna radość – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Cieszymy się, że w mieście, które od początku swojego istnienia związane jest z lotnictwem, będziemy gościć i podziwiać umiejętności najlepszych pilotów. Już dziś zapraszam wszystkich fanów awiacji do Świdnika na 9 i 10 czerwca. (opr. w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here