Hakerzy wkraczają na antenę

Dokonali rzeczy niezwykłej, bo wdarli się na pasmo reżimowej telewizji. Radiowcy mogli za swój czyn zapłacić nawet najwyższą cenę. Ich historię, pełną wypowiedzi, archiwaliów i kadrów ze Świdnika będzie można obejrzeć już w najbliższą środę w TVP1.
Ekipa filmowa rozpoczęła zdjęcia kilka miesięcy temu. W czerwcu odwiedziła Świdnik. Reżyserem filmu „Hakerzy Solidarności” jest Grzegorz Linkowski. Ten znany dokumentalista historiami związanymi ze Świdnikiem zajął się już nie po raz pierwszy. Ma na swoim koncie już „Świdnickie Spacery” i „Teczki”. Teraz zajął się Podziemnym Radiem Solidarność.
– Przy okazji pracy nad filmem o Świdnickich Spacerach pokazałem taką scenę z Henrykiem Gontarzem, który opowiedział, jak powstało Radio „Solidarność” – mówi Grzegorz Linkowski. – Sam ten fakt nie był niczym wyjątkowym, bo wówczas działało wiele niezależnych rozgłośni Radia „Solidarność”. Natomiast w tym czasie został skonstruowany nadajnik, który umożliwiał wejścia na pasmo foniczne TVP 2. Dzięki temu w reżimowych dziennikach telewizyjnych pojawiały się krótkie, 2-, 3– minutowe informacje Radia „Solidarność”. Bardzo mnie to zainteresowało, bo tak na prawdę nikt nie mówił, że Lublin i Świdnik były tymi pierwszymi ośrodkami przełamującymi peerelowski monopol na informacje
Reżyser postanowił tę zgłębić niezwykłą historię. Przedsięwzięcie finansowo wsparło miasto Świdnik. Na produkcję dokumentu zostało przeznaczone z miejskiej kasy 100 tys. zł. – Pierwsze strajki, czyli tzw. Świdnicki Lipiec, który zapoczątkował erę Solidarności, wpisuje się w dumę naszego miasta – mówi Waldemar Jakson, burmistrz miasta. – Cieszę się, że oprócz mieszkańców, którzy dokonali tych przemian, naszą historią zainteresowali się również ci, którzy świdnickie losy znali dotąd tylko z opowieści. Teraz stoimy przed szansą, by o wydarzeniach i działaniach sprzed 36 lat, dowiedzieli się inni, mając okazję zobaczyć dokument w Telewizji Polskiej.

W filmie będzie można zobaczyć osoby związane z działalnością Podziemnego Radia Solidarność, a także wypowiedzi archiwalne. Twórcy filmu mieli do nich dostęp, bo partnerem projektu jest również Telewizja Polska.
– Film powstał w kooperacji z TVP, która zapewnia współfinansowanie w kwocie do 80 tys. zł oraz dostęp do archiwaliów. Zagwarantowała też emisję we wszystkich swoich kanałach, również tematycznych, jak TVP Historia. Ponadto, będzie można bez przeszkód wyświetlać go w ramach zajęć edukacyjnych uczniom szkół, z okazji różnych spotkań, uroczystości i konferencji tematycznych – mówi Łukasz Reszka z Urzędu Miasta Świdnik.
Premiera filmu odbędzie się już w najbliższą środę (31 sierpnia) o godz. 22:50 na kanale TVP1.(kal)