Hala za prawie 6 milionów

Przedstawiciele powiatu właśnie wybrali wykonawcę budowy nowej hali sportowej przy I LO. Nowoczesny obiekt ma być gotowy do końca 2017 roku. Władze starostwa otrzymały państwowe dofinansowanie do inwestycji, choć, jak tłumaczą, nadal szukają pieniędzy zewnętrznych na budowę obiektu.
Przetarg na pełnowymiarową halę sportową przy I LO i Zespole Szkół nr 1 został ogłoszony w lipcu. Zgłosiło się do niego 13 przedsiębiorców.
– Wybraliśmy ofertę opiewającą na blisko 5,7 mln zł – mówi Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. – To bardzo dobra cena, choć i tak będzie poważnym obciążeniem dla budżetu powiatu.
Władze starostwa nie będą inwestycji realizować tylko z własnych pieniędzy. – Na budowę otrzymaliśmy 1,5 mln zł dofinansowania z budżetu państwa. Mimo to nadal jeszcze będziemy szukać pieniędzy zewnętrznych – zapowiada Dariusz Kołodziejczyk. – Podejmiemy jednak trud budowy hali, bo jest wręcz niezbędna. Liczymy również, że w tej inwestycji wspomoże nas miasto, tym bardziej, że obiekt ma służyć przede wszystkim mieszkańcom Świdnika.
Przedstawiciele powiatu przypominają również, że kilka lat temu podobny obiekt powstał w Piaskach. – Wówczas powiat otrzymał dużą pomoc finansową od lokalnego samorządu – mówi Dariusz Kołodziejczyk.
Na razie jednak rozmowy z przedstawicielami Świdnika jeszcze na ten temat nie ruszyły. – Wcześniej chcieliśmy poznać oferty na ten obiekt i rozstrzygnąć przetarg – dodaje starosta.
W tej chwili już wiadomo, że halę sportową przy I LO wybuduje firma Handbud z Włodawy. – Projekt już mamy, więc w tej chwili to kwestia dwóch, może trzech tygodni do wejścia wykonawcy na plac budowy – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki. – Termin wykonania inwestycji jest wyznaczony na grudzień 2017 roku. Liczymy więc, że w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie będą już mogli korzystać z nowej sali.
Hala ma być zlokalizowana na dziedzińcu placówki. Ze szkoły będzie można do obiektów sportowych dojść łącznikiem. Głównym elementem nowego kompleksu będzie hala o powierzchni ponad 1,1 tys. mkw. i wymiarach 36 na 44 metry.
– Będzie to sala sportowo-widowiskowa wyposażona w trybuny dla widowni na 261 osób z możliwością dostawienia ok. 100 dodatkowych miejsc siedzących – mówi Waldemar Białowąs.
Hala będzie dostosowana do uprawiania wielu sportów, w tym oczywiście gier zespołowych. Nowy budynek będzie się składał z parteru i piętra. Na pierwszej kondygnacji, oprócz hali, będzie również siedem szatni, trzy umywalnie, łazienka, toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, pokój trenera i pomocy, a także pomieszczenia magazynowe. Z kolei na piętrze zostanie zlokalizowana mała sala gimnastyczna, pomieszczenie przeznaczone na siłownię, salę do aerobiku i dwie toalety.
W tej chwili uczniowie obu szkół działających w budynku na ul. Okulickiego mają do dyspozycji dwie małe sale gimnastyczne. Po zakończeniu inwestycji większe z pomieszczeń nadal będzie służyło celom sportowym. Z kolei mniejsza sala z czasem ma zmienić swój charakter. W planach jest jej przebudowa na aulę.
(kal)