Hala tu, korty tam

W miniony piątek budowa hali sportowej przy I LO została poświęcona. Tydzień wcześniej w ten sam sposób zostały rozpoczęte prace przy powstaniu kortów tuż obok Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Druga inwestycja ma być gotowa w kilka miesięcy. Na budowę hali potrzeba półtorej roku.
– Niech będzie to miejsce, gdzie uczniowie będą potrafili pięknie ze sobą rywalizować – mówił podczas święcenia placu budowy nowej hali ks. Leszek Surma, proboszcz świdnickiej parafii Chrystusa Odkupiciela.
W miniony piątek uroczyście została rozpoczęta budowa nowych obiektów sportowych przy I LO, choć w rzeczywistości prace trwają już od kilku tygodniu. Wykonawca jest na etapie zalewania fundamentów, więc można się już „w terenie” zorientować, jaki będzie układ i kształt powstającego budynku. Z inwestycji zadowoleni są przedstawiciele szkoły.
– Bardzo się cieszę, że udało rozpocząć budowę hali. Za rok będziemy ją mieli prawie gotową – mówił Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO.
W tej chwili zarówno „Bronek”, jak i mieszczący się w tym samym budynku Zespół Szkół nr 1. dysponują dwiema salami sportowymi. Obie nie spełniają już jednak żadnych standardów i nie wystarczają na potrzeby obu szkół.
– Czas największy zmienić otoczenie tej placówki, szkoły z wielkimi osiągnięciami i tradycjami. Liceum jest dzisiaj jedną z ważniejszych wizytówek naszego miasta i powiatu, nowa hala będzie jego kolejnym atutem – mówił podczas uroczystości Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.

Inwestycja ma kosztować 5,7 mln zł. Do jej budowy dołoży się również budżet państwa, bo powiat uzyskał 2 mln zł. ministerialnego dofinansowania do inwestycji. Uczniowie mają zacząć korzystać z obiektów najprawdopodobniej w lutym lub marcu 2018 roku. Do dyspozycji będą mieć boisko o wymiarach 20 na 40 metrów. Do tego będą również korzystać z mniejszych sal do ćwiczeń i siłowni. W budynku powstaną także m.in. szatnie, prysznice i toalety. Budynek ma być również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w salę rehabilitacyjną.
Główne pomieszczenie hali ma być przystosowane nie tylko do imprez sportowych, ale również do wydarzeń kulturalnych.
– Ten obiekt ma służyć młodym, ale i starszym mieszkańcom, zarówno sportowcom, jak i artystom. Chcemy, żeby to było miejsce spotkań na wielu płaszczyznach i w różnych wymiarach – dodawał wicestarosta świdnicki.
Tegoroczna jesień to czas startu dużych inwestycji powiatowych. Tydzień wcześniej ruszyła budowa hali kortowej przy Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej.
– Do końca tego roku w tym miejscu powstaną nowoczesne całoroczne korty, przykryte halą lekkiej konstrukcji, do gry w tenisa ziemnego – mówi Waldemar Białowąs.
Plac budowy poświęcił ks. Krzysztof Czerwiński, proboszcz parafii św. Józefa w Świdniku. Nie obyło się również bez symbolicznego wbicia łopaty. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele środowiska tenisowego, Mirosław Bednarczuk, prezes Wojewódzkiego Związku Tenisowego i Piotr Bartoszek, szef Klubu Tenisowego Avia Świdnik.
Hala kortowa ma mieć ponad 1,3 tys. mkw. Jej budowa została wyceniona na 1,2 mln zł. Inwestycja ma zostać sfinansowana z pieniędzy budżetowych powiatu i z dotacji od Ministerstwa Sportu.
(kal)