Hel dla Chemionerów

XV, jubileuszowa, edycja Międzygimnazjalnego Konkursu „Chemionerzy”, organizowanego przez Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie, cieszyła się wielkim zainteresowaniem. O wygraną walczyło 12 drużyn z gimnazjów całej Lubelszczyzny.


W tym roku bohaterem konkursu rozgrywanego w czwartek, 1 czerwca, był hel. W całej szkole znalazły się wypełnione nim balony, a co więksi śmiałkowie napełniali sobie nim również… usta, więc humoru i dobrej zabawy podczas jubileuszowej edycji nie brakowało. W tym roku konkurs uwzględnił z przypadającą w 2017 roku 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji uczniowie ZS nr 10 przygotowali piękne przedstawienie oparte na losach polskiej noblistki od jej narodzin, poprzez pierwsze lata szkolne, chemiczne odkrycia, które zrewolucjonizowały świat, aż do śmierci. Uczestnicy konkursu skrzętnie notowali fakty z życia Skłodowskiej-Curie, bo część konkursowych pytań poświęcona była noblistce.
– Nasza noblistka miała rodzinne związki z Lublinem, w naszym mieście znajduje się pomnik Marii Skłodowskiej-Curie i uniwersytet jej imienia – mówiła Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor Zespołu Szkół nr 10. Pytania dotyczyły także zastosowania chemii w praktyce.
– W tym roku pytania jak zwykle dotyczą praktyki życia codziennego: dlaczego płaczemy, kiedy kroimy cebulę? Jakie jest PH naszych łez? Dlaczego nie wolno gotować kapusty w aluminiowym garnku? Dlaczego kładziemy mięsną kostkę rosołową na wodę zimną a nie na gorącą? – wyjaśniała Jolanta Kociuba, nauczyciel chemii w Gimnazjum nr 8, od lat prowadząca konkurs. W tym roku rywalizacja była wyjątkowo zacięta – wzięło w niej udział 12 drużyn z Lublina i innych miejscowości. – Chemia to ciekawy przedmiot, według mnie bardzo pomocny w życiu, a ja dodatkowo wiążę swoją przyszłość z medycyną – mówił z przekonaniem Adam Szymański, uczeń Gimnazjum nr 24. Nagrodami były cenne książki – encyklopedie chemiczne i fizyczne. Konkurs od lat wspierają również pracownicy UMCS. Zmaganiom młodych chemionerów przyglądali się dr hab. Piotr Borowski, dziekan Wydziału Chemii UMCS oraz dr hab. Ryszard M. Janiuk, kierownik Katedry Dydaktyki Chemii UMCS. (EM.K.)