Henryk i Dragonia przyciągają czytelników

Henryk i Dragonia zachęcają do czytania

Zazwyczaj używa się ich do eksponowania odzieży, ale te promują coś zupełnie innego; w dodatku coś, co nigdy nie wyjdzie z mody, czyli czytanie. Mowa o manekinach, które ustawiono przy ul. Niepodległości, nieopodal świdnickiej biblioteki. W ten niezwykły sposób książnica zachęca mieszkańców miasta do sięgnięcia po lekturę.


Dwa ubrane, siedzące na krzesłach manekiny, a pomiędzy nimi półka wypełniona książkami – taki widok w pobliżu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku mogli w minionym tygodniu zobaczyć mieszkańcy naszego miasta. W ten niezwykły sposób książnica chce zachęcić do wstąpienia w jej progi i sięgnięcia po lekturę.

– Bibliotekarze są osobami, które często improwizują, a te manekiny to właśnie taka improwizacja – mówi Dorota Cioczek, z MPBP w Świdniku, która wspólnie z Justyną Król przygotowała tę akcję. – Otrzymaliśmy je od przyjaciół naszej biblioteki z intencją wykorzystywania podczas lekcji bibliotecznych, wystaw oraz akcji promujących czytelnictwo. Poszłyśmy z koleżanką do pobliskiego ciuchlandu, wybrałyśmy śmieszne ubrania i postanowiłyśmy, że wystawimy je przed biblioteką, aby były reklamą. Po okresie zamknięcia z powodu pandemii staramy się przypominać mieszkańcom, że biblioteka jest czynna, że mogą do nas zaglądać i tym samym zachęcać do czytania.

Obok tej nietypowej reklamy świdniczanie nie przechodzą obojętnie. Ustawiono przy nich oflagowany znakami biblioteki wózek z książkami, które mieszkańcy mogą zabrać do domu, w ramach prowadzonej przez książnicę całorocznej akcji bookcrossingu „Weź, poczytaj, podaj dalej”. I wielu przechodniów z tego korzysta.

Manekiny będą pojawiać się w miejskiej przestrzeni przynajmniej do końca wakacji. Mają już nawet swoje imiona. Wymyślili je młodzi czytelnicy. Manekin mężczyzny nazwano Henrykiem, a kobiety Dragonią, od smoka, bo choć dziś jest łysa, swego czasu miała na głowie ognistego irokeza. Pracownicy biblioteki nie wykluczają jednak, że ogłoszą konkurs dla czytelników na wymyślenie im całkiem nowych imion. (w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here