Hetman doczeka się pomnika

Na skwerze w centrum Żółkiewki stanie pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego na koniu. Gmina ubiega się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie na jego budowę. Społeczny Komitet Budowy Pomnika prowadzi zbiórkę pieniędzy na udział własny.

Idea budowy pomnika hetmana Stanisława Żółkiewskiego narodziła się w 2015 r. w ramach spotkań członków Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki. Żółkiewski był wybitnym Polakiem, który w historii kraju zapisał się złotymi zgłoskami. W 1609 r. hetman Żółkiewski stanął na czele wojsk polskich wyprawiających się na Rosję i tam 4 lipca 1610 r. odniósł swoje najświetniejsze zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem nad kilkukrotnie silniejszym w liczbie nieprzyjacielem.

Pomimo wielu sukcesów hetman Żółkiewski nie doczekał się w Polsce upamiętnienia w postaci pomnika. W Żółkiewce powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W 2020 roku wybitny rzeźbiarz prof. Stefan Dousa z Politechniki Krakowskiej opracował koncepcję budowy pomnika wraz z wizualizacją. Monument stanie na skwerze w centrum Żółkiewki i będzie przedstawiał hetmana Żółkiewskiego na koniu. W rękach dzierżyć ma szablę i buławę hetmańską. Pomnik ma mieć 2,5 m wysokości, a wraz z cokołem 4,3 m.

W ubiegłym roku gmina Żółkiewka złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie pomnika. Dotację przydzielono dopiero w październiku, a przyznane pieniądze należało wydać i rozliczyć do końca roku. – Nie było na to żadnej szansy, bo z naszych obliczeń wynika, że na opracowanie projektu technicznego i wykonanie pomnika potrzeba około dziesięciu miesięcy – mówi wójt gminy Żółkiewka Jacek Lis. – W tym roku złożyliśmy drugi wniosek na 500 tys. zł, z nadzieją, że zostanie on rozpatrzony znacznie szybciej. Pomysł budowy pomnika i koncepcja przypadły do gustu urzędnikom z ministerstwa, ale również ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, z którym miałem okazję o tym rozmawiać.

Udział własny będzie wynosił około 100 tys. zł. Część pieniędzy gmina przeznaczy z budżetu, ale większość ma pochodzić ze środków zebranych przez Komitet. W tym celu na portalu zrzutka.pl uruchomiona została zbiórka pieniędzy. Do tej pory zebrano niespełna 4 400 zł, a celem jest kwota 290 tys. zł. Adres zbiórki w Internecie: https://zrzutka.pl/d335me. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here