Historie bezakcyzowe

SOLIDARNIE SIĘ… WYPARLI. Patrol z komisariatu w Żmudzi na podejrzanie parkujące auta natrafił we wtorek (28 lutego) w Kumowie Plebańskim (gm. Leśniowice).

Podeszli, zajrzeli do środka i nakryli na gorącym uczynku 34-letnią kobietę oraz 4 Ukraińców (w wieku od 25-57 lat) – w jednym z aut znaleźli blisko 2500 paczek bezakcyzowych papierosów. – Do kogo należy „towar”? – zapytali policjanci. – Do niej – odrzekli Ukraińcy. – Do nich – stwierdziła Polka. Ale nie wymigali się. Cała piątka została zatrzymana i usłyszała zarzuty. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli 5300 złotych oraz samochód marki Skoda Octavia.
HANDLARZ Z DOROHUSKA. Tego samego dnia, podczas kontroli drogowej w miejscowości Berdyszcze (gm. Dorohusk), pogranicznicy z Dorohuska zatrzymali do kontroli mazdę, którą kierował 48-latek z Dorohuska. Z auta wyjęli znaczną ilość nielegalnych papierosów i – podejrzewając, że mężczyzna trudni się handlem – pojechali do jego domu. Po przeszukaniu posesji ujawnili kolejną kontrabandę – łącznie zabezpieczono towar o wartości ponad 200 tys. zł. Zatrzymany 48-latek przyznał, że skupował papierosy od obywateli Ukrainy z zamiarem późniejszej sprzedaży w głąb kraju. W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze.
W DOMU, W TORBIE… (2 marca) Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą chełmskiej komendy przeszukali teren jednej z posesji w gminie Chełm. Z domu 63-latki wynieśli blisko 700 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Tego samego dnia, również z 700 paczkami nielegalnych fajek, wpadła też 41-letnia Ukrainka. Kobietę z kontrabandą w bagażu mundurowi zatrzymali przy ulicy Okszowskiej w Chełmie. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli 4 tys. zł. Obie panie jeszcze tego samego dnia usłyszały zarzuty. Grozi im do 3 lat więzienia. (pc)