Historyczny rok Cementu Gryf

Koniec roku to czas podsumowań i podsumowania takiego dokonał też Cement Gryf Chełm. Okazuje się, że 2021 r. niewątpliwie przejdzie do historii chełmskich zapasów. W 55-letniej działalności klubu zawodnicy i zawodniczki po raz pierwszy w jednym roku zdobyli aż 9 medali w zawodach najwyższej rangi tj. mistrzostwach świata i Europy!

Bohaterami 2021 r. zostali: Anhelina Łysak – młodzieżowa mistrzyni świata (do lat 23), wicemistrzyni Europy seniorek i brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy, Katarzyna Krawczyk – brązowa medalistka mistrzostw świata seniorek, Szymon Szymonowicz – brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw świata, wicemistrz wojskowych mistrzostw świata, Daniela Tkachuk – wicemistrzyni Europy juniorek, brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek oraz Marta Gajowniczek – wicemistrzyni Europy młodziczek.

Zapaśnicy i zapaśniczki Cementu Gryf Chełm z powodzeniem reprezentowali też miasto w mistrzostwach Polski, ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach. Sukcesy odnosili we wszystkich grupach wiekowych (młodzik, kadet, junior, młodzieżowiec i senior). Tytuły mistrzów Polski w 2021 r. zdobyli: Piotr Lewandowski, Igor Shepetun, Olha Padoshyk, Urszula Piotrowska, Daniela Tkachuk, Anhelina Łysak, Wiktoria Kamela, Katarzyna Krawczyk i Anna Urbanowicz. W sumie w ubiegłym roku reprezentanci Chełma w mistrzostwach Polski zdobyli 56 medali, a w ogólnopolskich i międzynarodowej turniejach aż 58 razy stawali na podium.

W klasyfikacji zapasów kobiet w systemie sportu młodzieżowego, prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystki, Cement Gryf okazał się najlepszy w kraju. W podsumowaniu wszystkich imprez ogólnopolskich i międzynarodowych żeńska drużyna Cementu Gryf zdobyła najwięcej punktów wśród czołowych klubów w kraju i z miażdżącą wręcz przewagą (1605 pkt) wywalczyła tytuł klubowego mistrza Polski. Druga ZKS Slavia wywalczyła 720 pkt., a trzecia WZS Grunwald Poznań – 456.

Chełmscy zapaśnicy stylu klasycznego sklasyfikowani zostali na siódmym miejscu w kraju. Chełmski klub w ubiegłym roku odniósł także sukces organizacyjny. Rozegrane w naszym mieście młodzieżowe mistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Polski juniorek zostały profesjonalnie zorganizowane i przyniosły także kolejny sukces sportowy. Reprezentantki Cementu Gryf w obu imprezach triumfowały w klasyfikacji klubowej. W rankingu na najlepszą zawodniczkę ubiegłorocznego sezonu w zapasach kobiet pierwsze miejsce w kraju zajęła Anhelina Łysak.

Zarząd klubu, kadra szkoleniowa i zawodnicy szczególne podziękowania za wsparcie finansowe i organizacyjne kierują do Urzędu Miasta Chełm, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS i oficjalnego sponsora klubu, firmy Cemex Polska. (kg)