Hiszpanie zainwestują w strefie?

To nie mrzonki, zapewniają urzędnicy. Są duże szanse na kolejną inwestycję w chełmskiej podstrefie ekonomicznej. Tym razem chodzi o firmę z Hiszpanii, która – jak twierdzą władze miasta – bardzo poważnie rozważa budowę w Chełmie nowego zakładu produkcyjnego z branży spożywczej.

Do chełmskiego magistratu wpłynęło pismo od kolejnego potencjalnego inwestora, który jest zainteresowany terenami przy ul. Hutniczej, należącymi do specjalnej strefy ekonomicznej. Chodzi o przedsiębiorstwo z północnej Hiszpanii, które rozważa inwestycję za około 20 mln zł dającą zatrudnienie kilkudziesięciu osobom.
– Potwierdzam, iż prowadzimy rozmowy z przedstawicielami firmy z zachodniej Europy – mówi Agata Fisz, prezydent miasta. – Oprócz spotkań w Chełmie, jesteśmy także po wspólnej wizycie w centrali strefy w Mielcu, gdzie firma i jej planowana inwestycja były weryfikowane pod względem spełniania warunków strefowych. Otrzymaliśmy już pisemne wystąpienia od tego przedsiębiorstwa, które na potrzeby swojego przedsięwzięcia rozpoczęło procedury stworzenia spółki docelowej, obsługującej przyszłą fabrykę w Chełmie.
Teraz miasto czeka na oficjalny wniosek od strefy w Mielcu. Podobnie jak w przypadku innych inwestorów, na jego podstawie zostaną wskazane tereny przygotowane do sprzedaży, a Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu będzie mogła ogłosić przetarg na zbycie nieruchomości. Władze miasta zapewniają, iż niezależnie od rozmów z kolejnymi firmami, cały czas trwają procedury dotyczące uruchomienia nowych zakładów przez inwestorów, którzy wcześniej złożyli odpowiednie wnioski.

– W części są one uwarunkowane pracami nad projektem drogi dojazdowej do dalszych terenów strefy przy ul. Hutniczej – mówi Marcin Grel zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą. – Niebawem powinny być ogłaszane kolejne przetargi w oparciu o wnioski firm z branży logistycznej, drzewnej oraz spożywczej.
Miasto czeka także na włączenie do strefy nowych terenów przy ul. Wschodniej, Ceramicznej i Chemicznej. Na tej ostatniej ma powstać zakład produkcji biokomponentów, którego uruchomieniem zainteresowana jest chełmska firma „Albatros”, znana dotąd z działalności w branży transportowej. SSE „Euro-Park” w Mielcu złożyła już do Ministerstwa Rozwoju dokumenty niezbędne do rozszerzenia chełmskiej podstrefy. (ptr)