Hołd proboszczowi Majdanka

Trwają prace nad granitowym popiersiem ks. Emiliana Kowcza, wyjątkowego ukraińskiego duchownego, który został również błogosławionym Kościoła katolickiego.

Popiersie ks. Emiliana Kowcza zostanie odsłonięte 28 maja br. Stanie ono na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną, w pobliżu wejścia na cmentarz komunalny na Majdanku. Nad rzeźbą pracują kijowscy artyści: rzeźbiarz Alexander Diaczenko i architekt Martha Diaczenko. Przy pomniku, który będzie miał formę rzeźby z granitu wysokiej na około 2, 5 metra zostaną także wykonane tablice informujące o jego życiu. Napisy zostaną umieszczone w języku polskim, ukraińskim i hebrajskim. Wnioskodawcą budowy pomnika była lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza.

Do zakończenia budowy monumentu jest już coraz bliżej. 3 stycznia b. w lubelskim ratuszu odbyło się spotkanie Oresta Chebenyaka, sekretarza wykonawczego komitetu budowy pomnika błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem, podczas którego ustalono majową datę jego odsłonięcia. W inauguracji budowy pomnika „proboszcza z Majdanka” w ubiegłym roku brał udział Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy.

Ks. Emilian Kowcz urodził się w 1884 r. w Kosmaczu na Huculszczyźnie. Przez ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. Podczas II wojny światowej pomagał swoim żydowskim sąsiadom i nie wahał się ochrzcić tych, którzy go o to prosili. Właśnie za to w 1942 został więźniem Majdanka, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród więźniów. Zmarł 25 marca 1944 r. w szpitalu obozowym (niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu). Jego ciało spalono w krematorium. Jako duchowny grekokatolicki był żonaty – miał sześcioro dzieci, mimo to do końca chciał pozostać w obozie. W 2001 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II. W Lublinie jest już patronem ronda na Czubach, na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Armii Krajowej.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here