Holowanie samochodu: jak to robić poprawnie?

Często jest tak, że w momencie nagłej awarii nie wiemy co robić. Czujemy się, jakbyśmy mieli związane ręce. Po chwili dociera do nas pomysł, że wypadałoby auto odholować w bezpieczne miejsce, aby następnie zająć się jego naprawą. Niewiele osób jednak wie, jak poprawnie powinno być wykonywane holowanie samochodu. Warto pamiętać, że proces ten niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo, dlatego szczególnie ważne jest prawidłowe zachowanie na drodze. Jak powinno ono wyglądać?

Holowanie samochodu – jak połączyć auta właściwie?

Jednym z kluczowych aspektów holowania samochodu jest odpowiednie połączenie samochodu holowanego z holującym. Powinno odbywać się to przy użyciu profesjonalnej, przeznaczonej do tego celu liny holowniczej. Została ona wyprodukowana w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia podczas pracy, dlatego nie należy jej niczym zastępować.

Linę holowniczą zaczepiaj tylko i wyłącznie w przygotowanych do tego miejscach. Znajdują się one, z reguły na zderzaku każdego samochodu. Jest to bardzo istotne, ponieważ punkty te połączone są bezpośrednio z konstrukcją samochodu i ciągnięcie za nie nie spowoduje uszkodzeń. Przyczepienie liny bezpośrednio do zderzaka, czy elementu podwozia jest kategorycznie zabronione, ponieważ podczas holowania samochodu może wydarzyć się nieoczekiwane zdarzenie, co może doprowadzić nawet do tragicznego w skutkach wypadku.

Po upewnieniu się, że auta są prawidłowo połączone, warto ustalić sygnał alarmowy. Może być nim zarówno użycie klaksonu, jak i świateł mijania. Będzie to jednoznaczny sygnał dla drugiej osoby, że dzieje się coś niedobrego i należy się bezzwłocznie zatrzymać. Po ustaleniu sygnału można rozpocząć jazdę.

Jeżeli holujesz auto, nie ruszaj gwałtownie. Każde szarpnięcie może spowodować uszkodzenia. Tyczy się to także hamowania, ponieważ w aucie holowanym, kiedy silnik nie pracuje – nie ma również wspomagania. Jeżeli to Twoje auto jest holowane, włóż kluczyk do stacyjki i przekręć w pozycję zapłonu. Unikniesz dzięki temu sytuacji, w której na jednym z zakrętów zablokuje się kierownica.

Aspekty prawne holowania samochodu

Prawo mówi jasno: auto holować można, jednak należy spełnić kilka istotnych warunków. Pierwszym z nich jest włączenie świateł mijania. Należy ich używać bez względu na zaistniałą sytuację w obu pojazdach. Ponadto nie wolno mieć włączonych świateł awaryjnych. Jest to odbierane jako celowe wprowadzanie w błąd innych użytkowników drogi, dlatego należy je wyłączyć i przed każdym zakrętem włączać odpowiedni kierunkowskaz.

Z tyłu samochodu holowanego, po lewej stronie należy umieścić trójkąt ostrzegawczy. Będzie to jednoznaczny sygnał dla innych kierujących, że wasze auto uległo awarii, porusza się, ale jest holowane. Prędkość holowania samochodu w terenie zabudowanym nie powinna przekroczyć 30 km/h, a poza nim 60. Ma to bezpośredni związek z bezpieczeństwem podczas pokonywania założonej trasy.

Mimo iż jeden z pojazdów jest niesprawny, obaj kierowcy muszą posiadać ważne prawo jazdy. Same samochody muszą mieć polisę OC, z której, w razie wypadku, będzie pobierane odszkodowanie dla osób poszkodowanych w trakcie holowania.

Te podstawowe informacje powinny uchronić Cię przed popełnieniem błędu przy holowaniu samochodu. Zarówno podczas przygotowań, jak i samego holowania nie zapomnij o bezpieczeństwie, które jest najważniejsze. Jeśli nie masz pewności, że holowanie samochodu będziesz robił poprawnie, możesz skorzystać z pomocy specjalisty, który odholuje Twoje auto w bezpieczne miejsce, a nawet pomoże zorganizować naprawę. W poszukiwaniu specjalisty warto zajrzeć na Autobooking, gdzie znajdziesz usługodawcę najbliżej miejsca, w którym się aktualnie znajdujesz.

Artykuł sponsorowany