Honory dla pani Haliny

Halina Błaszczyk, pochodząca z Izbicy mieszkanka Zamościa, została odznaczona jednym z najwyższych orderów państwowych – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie II wojny światowej Halina Błaszczyk wspólnie z rodzicami i siostrą ukrywała przez wiele miesięcy w rodzinnym gospodarstwie w Izbicy swojego sąsiada Hanana Lipszyca. Dzięki poświęceniu i bohaterstwu rodziny Błaszczyków Lipszyc przeżył wojnę. W 1985 r. za swoją godną najwyższego podziwu postawę Halina Błaszczyk otrzymała Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Jak czytamy na stronie urzędu miasta Zamość, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował panią Halinę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu prezydenta odznaczenie za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, wręczyła dyrektor generalna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula. – Dziękuję Pani w imieniu swoim i wszystkich pokoleń Polaków. Możemy się od Pani uczyć postawy heroizmu, bohaterstwa, miłosierdzia, troski o drugiego człowieka – powiedziała podczas uroczystości dyrektor Grula. Wyrazy szacunku i uznania przesłał Roman Kent z Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych.

– Nie jestem w stanie objąć rozumem poziomu odwagi, heroizmu, poświęcenia i człowieczeństwa, jakich wymagały Pani czyny podczas tego czarnego okresu w historii, czasu panowania nazistowskiego terroru w Europie. W obliczu największych cierpień jakie może znieść człowiek, Pani postawa była godna najwyższego podziwu. Możliwość docenienia jej i nagrodzenie Pani za pańskie działania jest dla nas honorem, jako, że jest Pani najlepszym przykładem do naśladowania dla całej ludzkości – napisano w liście cytowanym przez UM Zamość.

Order Odrodzenia Polski został ustanowiony w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. (kg, fot. Urząd Miasta Zamość).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here