Honory od ministra

Marcin Zelent, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Dubience, został promowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika Marynarki Wojennej RP. Podczas uroczystej promocji, która odbyła się w Warszawie, otrzymał z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza wyróżnienie za wysokie zaangażowanie w służbę.
W niedzielę, 5 marca, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski żołnierzy rezerwy. Aktu nominacji 99 żołnierzy dokonali: szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika oraz dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski. W gronie promowanych rezerwistów nominację na oficera Marynarki Wojennej RP odebrał Marcin Zelent z Dubienki.
– Do tej pory takie nominacje były przyznawane bez rozgłosu w WKU. Obecny minister obrony narodowej dąży do odbudowania potencjału i znaczenia polskiej armii, m.in. doceniając zaplecze, jakie stanowią rezerwiści. Uważam, że to wielki zaszczyt i honor odebrać nominację oficerską w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przyjmować gratulacje od szefa MON. Żołnierze rezerwy nie robią kariery w wojsku, są ochotnikami. Zapleczem „na wszelki wypadek”. Ale podobnie jak armia zawodowa liczą się z tym, że w każdej chwili mogą zostać wezwani, by służyć ojczyźnie, dlatego ta nominacja to pewien sposób doceniania naszego zaangażowania i gotowości – mówi pan Marcin.
Wiedzą i doświadczeniem zdobytymi podczas licznych wojskowych szkoleń na co dzień pan Marcin dzieli się z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego w Dubience, gdzie pracuje jako nauczyciel. Prowadzi lekcje wychowania fizycznego i edukacji wojskowej.
– Klasy mundurowe istnieją w naszej szkole już od 2000 roku. Oprócz mnie jest w szkole jeszcze dwóch nauczycieli, którzy posiadają stopień oficera rezerwy – dodaje.
Podczas niedzielnej uroczystości pan Marcin, jako jedyny z nominowanych żołnierzy, został wyróżniony ryngrafem MON za zaangażowanie w służbę i wysokie wyniki uzyskanie w czasie ćwiczeń wojskowych. Odebrał go z rąk szefa resortu – Antoniego Macierewicza.
(kw, fot. MON/mjr Robert Siemaszko)