Hubertusy 

Hubertus w ChTPM


Zgodnie z kalendarzem polowań pierwsze polowanie zbiorowe myśliwych Chełmskiego Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa w Chełmie Koło Łowieckie nr 22 odbyło się 6 listopada. Tradycją się już stało, iż sezon polowań zbiorowych w tym Kole otwierany jest Polowaniem Hubertusowskim ze zbiórką na parkingu w Pobołowicach przy kapliczce ufundowanej przez członków Koła. Zbiórkę myśliwych rozpoczął prezes Koła Krzysztof Stachniuk – od uczczenia minutą ciszy zmarłego kolegi Tadeusza Łozy. Następnie przedstawił plan uroczystości, po czym przekazał głos łowczemu Koła Maciejowi Stempkowskiemu celem omówienia zasad bezpiecznego polowania i wyszczególnienia gatunków zwierzyny, na jaką w tym dniu można polować.

Polowanie odbyło się w dwóch grupach w rejonie miejscowości Pobołowice, Haliczany, Wołkowiany, Zagrabie i prowadzili je Maciej Stempkowski i Jan Koguciuk. Pogoda dopisała a polowanie odbywało się w scenerii typowo jesiennej. W swojej łaskawości św. Hubert obdarował dwoma okazałymi dzikami strzelonymi przez Marcina Trocia i Marcina Madejskiego, którzy zostali Królem i Wicerólem Polowania.

Po zakończeniu polowania wszyscy myśliwi zebrali się na „Ranczo” w Puszczy, gdzie w pięknej scenerii otaczającego teren lasu, zachowując tradycję, w obecności pocztu sztandarowego i dźwiękach sygnałów myśliwskich odbyły się dalsze uroczystości Hubertowin, tj. symboliczny z uwagi na brak zwierzyny do wyłożenia (z powodu ASF dzików nie wykładano) pokot, ślubowanie myśliwych i wręczenie odznaczeń łowieckich. Do ślubowania przystąpiło dwóch młodych myśliwych – Radosław Rakowiecki i Szymon Sapiaszko. Przyjmujący ślubowanie prezes Krzysztof Stachniuk w asyście nestora myśliwych Koła Hipolita Stempkowskiego cytował rotę ślubowania powtarzaną za nim przez myśliwych.

Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała członkom naszego koła odznaczenia łowieckie. Dekoracji myśliwych w asyście prezesa Koła przy akompaniamencie fanfar dekoracyjnych i okolicznościowych dokonał członek Naczelnej Rady Łowieckiej Mariusz Michalczuk. Złotymi Medalami Zasługi Łowieckiej zostali odznaczeni : Dionizy Stafiński, Andrzej Makuch, Maciej Stempkowski, Srebrne Medale Zasługi Łowieckiej otrzymali Andrzej Mąka i Janusz Michalak, Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Andrzej Mazurek. Po dekoracji sygnalista Dariusz Zieliński odegrał sygnał Darz Bór, który zakończył oficjalną część uroczystości. Wszyscy myśliwi wraz z obecnymi osobami towarzyszącymi zostali zaproszeni do biesiady myśliwskiej, podczas której były serwowane wyśmienite tradycyjne dania przygotowane przez małżonki i samych myśliwych.

***

Polowania hubertowskie zorganizowano także w: KŁ nr 22 ChTPM w Chełmie, KŁ nr 85 „Sokół’ w Chełmie, KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie, KŁ nr 86 „Szpak” w Woli Uhruskiej, KŁ nr 53 „Bażant” w Świdniku i KŁ nr 16 „Szarak” w Krasnymstawie. Zamieszczamy zdjęcia z tych wydarzeń.

***

W ramach skoordynowanych działań na terenie okręgu chełmskiego zorganizowano łącznie 31 polowań zbiorowych z udziałem 531 myśliwych, 199 naganiaczy, 21 psów – upolowano 12 sztuk dzików w tym 7 sztuk sanitarnych. Padłych dzików i ich szczątków nie stwierdzono. (m)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here