Hulajnogi wjadą do Świdnika

Zanosi się na to, że świdniczanie, tak jak mieszkańcy Lublina, będą mogli korzystać z elektrycznych hulajnóg. Miasto zapytało mieszkańców, co sądzą o tym pomyśle a zdecydowana większość, opowiedziała się za.


Jakiś czas temu wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski za pomocą mediów społecznościowych zwrócił się do mieszkańców z pytaniem, co sądzą o pomyśle wprowadzenia w mieście możliwości wypożyczenia elektrycznych hulajnóg i skuterów. Jak wyjaśniał, do Urzędu Miasta od jakiegoś czasu zgłaszają się firmy, które są zainteresowanie wdrożeniem u nas takich usług.

– Uważam, że temat jest godny rozważenia. Jeśli sprawi to, że transport będzie bardziej ekologiczny i zmniejszymy ilość używanych aut w mieście, to na pewno byłaby to zmiana na plus. Z naszej strony nie wiązałoby się to z żadnymi kosztami, co najwyżej w wydzierżawieniem jakichś przestrzeni, za które firmy udostępniające skutery będą płacić – wyjaśniał wiceburmistrz.

Opinie mieszkańców na ten temat były różne, ale zdecydowana większość przyznała, że chciałaby, aby w Świdniku istniała możliwość korzystania z takich pojazdów. – Po zapoznaniu się z opiniami mieszkańców jesteśmy „na tak”. Większości ten pomysł się spodobał. Sporo było też opinii, że „hulajnogi tak, ale trzeba tego dopilnować”. Prawda jest taka, że nie możemy takim firmom zabronić „wejścia” do miasta. Jednak współpracując z nimi, możemy wdrożyć pewne rozwiązania porządkujące i na przykład, tak jak w Lublinie, wprowadzić miejsca do parkowania tych hulajnóg – tłumaczy Marcin Dmowski.

Rowery zostają

– W tym sezonie kończy się umowa z Nextbike, siecią obsługującą Lubelski Rower Miejski, do którego włączony jest również Świdnik. Na terenie naszego miasta dostępnych jest pięć stacji LRM: trzy należą do miasta, dwie do powiatu. Urzędnicy ratusza zastanawiali się, czy w związku z końcem umowy z Nextbike nie zrezygnować ze współpracy z Lublinem i nie poszukać operatora, który obsłużyłby system wynajmu roweru tylko na terenie Świdnika. Ostatecznie jednak zrezygnowano z takiego rozwiązania.

– Wyraziliśmy chęć dalszej współpracy z Lublinem. Chcemy, aby te systemy były wciąż kompatybilne. Urząd Miasta Lublin będzie przygotowywał przetarg na obsługę systemu i chcemy, aby Świdnik był w tym ujęty – mówi wiceburmistrz Marcin Dmowski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here