Humanistyczne gotowce w sieci

Po co się męczyć, szukając wiadomości czy wertując notatki? Można skorzystać z efektów pracy profesjonalistów. W sieci można znaleźć propozycje, które pomogą w przystępny sposób, między jednym a drugim kliknięciem w klawiaturę, przyswoić – lub przypomnieć sobie – wiedzę z zakresu najnowszej polskiej historii, ale też i literatury.


Otóż na portalu kuIturadostepna.pl, na stronie „Kultura w Internecie”, mamy zakładkę „Edukacja”. Przewijając pasek w dół, natrafiamy na historyczny portal popularnonaukowy Przystanekhistoria.pl, którego zasadniczym tematem są dzieje odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Dzięki tak zakreślonym ramom czasowym obecne na nim treści sięgają po czasy powstania styczniowego, na wydarzeniach roku 1989 kończąc.

Zostały one ujęte w działy (np. „II Rzeczpospolita”, „II wojna światowa”, „Pierwsze lata Polski Ludowej”, „Stalinizm w Polsce”, „Epoka Solidarności”), Autorami artykułów są pracownicy IPN. Obok tekstów historycznych można znaleźć obszerne materiały na temat Witkacego, twórcy paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroyca, poetki Kazimierzy Iłłakowiczówny czy nieznanego szerzej w Polsce Floriana Czarnyszewicza, zmarłego w Argentynie twórcy „Nadberezyńców” – opowieści o końcu świata polskiej drobnej szlachty żyjącej nad Berezyną. JD