Huśtawki pozostaną przy Krochmalnej

Urządzenia z placu zabaw przy likwidowanej SP nr 17 nie zostaną przeniesione pod SP nr 1

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Konarskiego z ul. Kunickiego nie otrzyma wyposażenia placu zabaw, który znajduje się przy likwidowanej z końcem bieżącego roku szkolnego Szkole Podstawowej nr 17 im. Zwycięstwa Grunwaldzkiego na ul. Krochmalnej. Tak postanowił ostatecznie lubelski urząd miasta, do którego z wnioskiem o przeniesienie huśtawek i karuzeli zgłosił się radny rady miasta Stanisław Brzozowski (PiS).

Radny wskazywał, że plac zabaw obok szkoły przy ul. Krochmalnej został wybudowany zaledwie kilka lat temu i jest jeszcze w dobrym stanie, dzięki czemu można go wykorzystać na potrzeby podstawówki przy ul. Kunickiego, gdzie po przekształceniu z byłego Gimnazjum nr 1 przybywa małych dzieci.

W tym celu konieczne byłoby także przygotowanie obok SP nr 1 odpowiedniego piaszczystego podłoża, jakie obecnie znajduje się przy likwidowanej „siedemnastce”. Urzędnicy odmówili radnemu, tłumacząc, że na ul. Krochmalną przeniesie się inna jednostka oświatowa podległa miastu. – Nie jest więc zasadne zlikwidowanie istniejącego tam placu zabaw – poinformował Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta.

Stanisław Brzozowski skierował swój wniosek ponownie, kiedy okazało się, że przenoszoną na ul. Krochmalną placówką ma być Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 z ul. Bronowickiej. – Szkoła ta zajmuje się kształceniem dzieci niepełnosprawnych, dla których potrzeb nie jest przystosowany istniejący przy SP nr 17 plac zabaw. Tym samym ma on dla tej placówki znaczenie marginalne, w przeciwieństwie do SP nr 1 – zauważył Brzozowski.

Ponadto radny wskazał w swoim wniosku, że zgodnie z przedstawionymi przez władze miasta planami budynek przy ul. Krochmalnej ma w najbliższych latach przejść znaczącą przebudowę, tak, aby lepiej dostosować go do potrzeb uczniów szkoły specjalnej i przy okazji tych prac można także wykonać obok nowy plac zabaw. Byłby on znacznie lepiej dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Władze miasta obstają jednak przy swoim stanowisku, tłumacząc to możliwym wykorzystaniem placu zabaw przy ul. Krochmalnej na potrzeby SPS nr 26. – Do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 uczęszczają dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Istniejący plac zabaw po dotychczasowej SP nr 17 będzie wykorzystywany dla ich potrzeb, w pełni spełniając swoją rolę – przekazał Artur Szymczyk.

Marek Kościuk