I po Kanarach…

Mieli wygrzewać się w słońcu na Wyspach Kanaryjskich. Zamiast tego ubiegły tydzień uczniowie II LO spędzili w szkolnych ławkach. Planowana od tygodni wycieczka szkolna nie doszła do skutku przez linie lotnicze Ryanair.

23 uczniów II LO w Chełmie i trzech nauczycieli (od języka angielskiego, polskiego i informatyki) musiało być bardzo rozczarowanych. Plecaki mieli spakowane i już tylko odliczali godziny do wymarzonej wycieczki. A tu niestety. Na niedługo przed wyjazdem otrzymali informację, że nici z wylegiwania się na pięknych plażach Wysp Kanaryjskich. Wszystko przez problemy linii lotniczych Ryanair, które odwołały w ostatnim czasie setki lotów z Polski. Tak się niefortunnie złożyło, że do skutku nie doszedł też lot, którym na wycieczkę mieli lecieć „Dreszerczycy”.
Biuro podróży, które było organizatorem wycieczki, zaproponowało przesunięcie terminu wyjazdu na czerwiec przyszłego roku lub też zwrot pieniędzy. A te, jak się dowiedzieliśmy, nie były małe. Aby z kolegami ze szkoły spędzić tydzień na jednej z górzystych wysp położonej na Oceanie Atlantyckim trzeba było zapłacić 2 600 zł. Czy to nie jest zbyt wygórowana cena za wycieczkę szkolną?
– Co roku wychodzimy z propozycją wyjazdów zagranicznych dla uczniów. Przy czym jest to tylko propozycja, a w żadnym wypadku obowiązkowy wyjazd. Jeśli zbierze się grupa chętnych, to jedziemy. A jak widać, chętni są – odpowiada Marta Klasura, dyrektor placówki.
W przypadku wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie nasuwa się jeszcze jedno pytanie – o wymiar edukacyjny takiej wycieczki. Wszak wczasy w takim miejscu kojarzą się głównie z wylegiwaniem na plaży przed hotelem, najlepiej z opcją all inclusive. Dyrektor M. Klasura zapewnia jednak, że program wycieczki był bardzo bogaty.
Większość szkół jednak – o ile w ogóle decyduje się na wycieczki zagraniczne – wybiera zdecydowanie bliższe kierunki. – W tym roku otrzymaliśmy zgłoszenia o 23 takich wyjazdach. Główne kierunki to Ukraina, Słowacja, Niemcy, Belgia czy Francja – mówi Barbara Wnuk, z chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie. (mg)