I po problemach?

Niepokojące wiadomości o możliwym wygaszeniu Zespołu Szkół w Trawnikach, który w ostatnich latach miał duże problemy z rekrutacją uczniów, a do tego sanepid nakazał mu zamknięcie sal dydaktycznych zlokalizowanych w internacie, nie potwierdziły się. Szkoła uporała się już z zalecaniami sanepidu, a i nabór powinien być nie najgorszy.


W lutym br. sanepid nakazał placówce zamknąć sale lekcyjne, które mieściły się w szkolnym internacie. Inspektorzy stwierdzili, że pomieszczenia mają 2,5 metra wysokości, a zgodnie z przepisami powinny mieć co najmniej 3 metry. Nie pomógł też wniosek dyrektora o warunkowe dopuszczenie dalszego prowadzenia zajęć w internacie i szkoła musiała je przenieść do głównego budynki, gdzie brakuje miejsca.

W związku z tym i spadającą z roku na rok liczbą chętnych do nauki w placówce pojawiły się nawet pogłoski o możliwym zamknięciu szkoły. Włodarze powiatu zapewniali, że nie mają takich planów, o czym najlepiej świadczy fakt, że w budżecie zarezerwowano ponad milion złotych na modernizację szkoły, w tym wykonanie zaleceń sanepidu i cały czas szukają pomysłów na rozwój szkoły.

Minęło kilka miesięcy i szkoła zdążyła już uporać się z problemami. Internat został dostosowany do zaleceń sanepidu i pełni tylko funkcję mieszkalną, a dyrekcja planuje nawet zwiększyć w nim liczbę miejsc.

– Obecnie trwa rekrutacja do klas pierwszych i najprawdopodobniej wielu nowo przyjętych uczniów będzie korzystać z internatu. To dla nich w miarę potrzeby powstaną nowe miejsca do mieszkania, jeśli zajdzie taka potrzeba – zaznacza Radosław Brzózka z zarządu powiatu świdnickiego.

Przy szkole uruchomiono Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia. Na zajęcia teoretyczne i praktyczne oferowane przez Ośrodek kierowani są uczniowie zasadniczych szkół zawodowych z całego województwa lubelskiego. Uczestniczą oni w czterotygodniowych turnusach, korzystając przy tym z internatu. Średnio na jeden turnus przyjeżdża ok. 80 osób, a w ciągu całego roku szkolnego ok. 800. W ten sposób młodzi mogą doskonalić swoje umiejętności w takich zawodach, jak np. blacharz samochodowy, cukiernik, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fryzjer, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, sprzedawca, ślusarz.

Wygląda na to, że kryzys Zespół Szkół w Trawnikach ma już za sobą. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here