I Rajd „Szlakami Żołnierzy AK-WiN”

Z inicjatywy Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie 6 kwietnia 2019 r. zorganizowano I Rajd „Szlakami Żołnierzy AK-WiN”. Wsparcia inicjatywie udzieliło Koło Chełm Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


W rajdzie uczestniczyli dorośli amatorzy turystyki oraz młodzież szkolna z Chełma, Okszowa, Sawina i Woli Uhruskiej, reprezentująca: SKKT „Dreptak” przy Zespole Szkół w Sawinie, SKKT przy Szkole Podstawowej nr 11 w Chełmie (dawny Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6), SKKT przy SP w Okszowie, SKKT „Włóczykije” przy ZS w Woli Uhruskiej, Klub Turystyczny „MłoDziK” przy MDK w Chełmie, SP nr 5 w Chełmie oraz 11 Drużynę Harcerska ZHP „Wataha” przy SP nr 11 w Chełmie.

Uczestnicy imprezy zwiedzali miejsca związane z walką żołnierzy Armii Krajowej w okresie II wojny światowej oraz działalnością Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, prowadzącego walkę z reżimem komunistycznym w latach powojennych, znajdujące się w rejonie Wojslawic.

Odwiedzili między innymi groby żołnierzy podziemia na cmentarzu w Wojsławicach, kościół pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach, w którym znajduje się tablica poświęcona pamięci żołnierzy AK-WiN oraz pomnik upamiętniający poległych w bitwie pod Wojsławicami, stoczonej 17 kwietnia 1944 r. przez oddziały AK pod dowództwem por. Witolda Fałkowskiego ps. „Wik”, wspieranych przez oddział Armii Ludowej i partyzantów sowieckich.

Niezwykle ważnym punktem pobytu w Wojsławicach było spotkanie z kpt. Bolesławem Sitarzem ps. „Bolek”, harcerzem i żołnierzem AK oraz uczestnikiem bitwy pod Wojsławicami. Liczący 92 lata kombatant opowiedział młodzieży o czasach wojny, swoim wstąpieniu do AK oraz udziale w bitwie pod Wojsławicami. Następnie uczestnicy wyruszyli na trasę pieszą, wiodącą przez Rozięcin (w rejonie miejscowości toczyły się walki w ramach bitwy pod Wojsławicami), Feliksów, Uchanie Kolonię i Kolonię Władzin (obecnie Bokinia), w której zatrzymali się przy dawnym dworze Piotra Du Chateau, w którym 3-4 sierpnia 1946 r. z dowódcami WiN obwodu hrubieszowskiego spotkał się angielski dziennikarz (korespondent pisma „Sunday Times”) William Derek Selby.

W spotkaniu uczestniczył oddział WiN z powiatu chełmskiego, dowodzony przez por. Henryka Lewczuka ps. „Młot” (ze spotkania zachowało się jedno z nielicznych zdjęć oddziału). Ostatnim punktem rajdu było spotkanie edukacyjne w Leśnictwie Wojsławice, zorganizowane dzięki pomocy Nadleśnictwa Chełma. Przy turystycznym ognisku rozegrano konkurs krajoznawczo-historyczny, w którym największa wiedzą wykazali się: Monika Spodniewska, Natalia Jarzynowska (obie z Klubu Turystycznego „MłoDziK”) oraz Karol Lubaszewski z SP nr 5. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here