Ibis wyniesie bombę

Pokaz możliwości Ibisa w Porcie Lotniczym Lublin

W ubiegły czwartek do terminalu odpraw lotniczego przejścia granicznego w Świdniku wjechał robot pirotechniczny ibis. Nie były to na szczęście działania antyterrorystów, a prezentacja sprzętu, jaki będzie od tej pory strzegł bezpieczeństwa podróżnych Portu Lotniczego Lublin.


Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy pracują na lotniczym przejściu granicznym mają do pomocy robota pirotechnicznego nowej generacji, zakupionego z funduszy wojewody lubelskiego.
Robot IBIS to w pełni polska konstrukcja, opracowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie. Waży 300 kg, porusza się z prędkością 10 km/h, a zasilające go akumulatory zapewniają mu ponad 4 godziny pracy. Najważniejsze jest jednak to, że odległość, z jakiej można sterować robotem, wynosi blisko kilometr. Ramię robota ma zasięg ponad 3 m i pozwala na podnoszenie przedmiotów ważących do 70 kg. W razie potrzeby na Ibisie, można zainstalować także uzbrojenie. Koszt sprzętu, jaki trafił do NOSG, wynosi 1 mln zł.
– Robot został zakupiony dla Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z myślą o bezpieczeństwie podróżnych na terenie lotniska w Świdniku. Dziękuję za dotychczasową służbę i proszę o dalsze zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych na przejściach granicznych ,w tym również na terenie lotniczego przejścia granicznego w Świdniku – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek.
Ibis jest przeznaczony do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania, a na lotniczych przejściach granicznych wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku ujawnienia pozostawionego na lotnisku bagażu lub innych podejrzanych przedmiotów, wywożenia ich i neutralizacji. Po zamontowaniu dodatkowego osprzętu robot może być wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. Tego typu roboty pirotechniczne wykorzystywane są na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi oraz w Rzeszowie-Jasionce.
– Funkcjonariusze Straży Granicznej są obecni już nie tylko na samej linii granicy państwa, ale również wewnątrz kraju, realizując cały szereg ustawowych zadań, związanych również z bezpieczeństwem podróżnych – podkreślał płk Jacek Szcząchor, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. MJ